Kitap Başlığı: xApi Kullanan Öğrenme Ekosistemi Bileşenleri

Yazarlar: Esra Öztürk; Hakan Demiralp; Aytuğba Çorapçı; ve Zeki Tuman

xApi Kullanan Öğrenme Ekosistemi Bileşenleri için kapak görseli

Kitap Açıklaması: İnternetin gittikçe yaygınlaşıp içeriklerin kolay indirilebilir olması ve içerik sunan platformların gelişmesiyle CD ve DVD’ler eskisi kadar yoğun kullanılmasa da bu medyaların dünyanın her yerinde kullanılabilmesinin ön önemli nedeni bir standarda bağlı olarak geliştirilmesidir. Hayatımızın pek çok alanında standartlar işleri kolaylaştırmak amacıyla pek çok sektörde kullanılmaktadır. Örneğin, tren, gemi ve kara taşıtlarında kullanılan konteynerler hep aynı büyüklükte, günlük hayatımızda kullandığımız prizler ise hep aynı biçimdedir. Standartlar bu anlamda günlük hayatımızda bize pek çok kolaylık getirmiştir. Yıllar içerisinde içerik geliştirme ve dağıtma sistemleri ile Öğretim Yönetim Sistemlerin de birbirine uyumu ve içeriğe kolayca erişilebilmesi, içeriklerin daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla birtakım standartlar geliştirilmiştir.

Lisans:
Creative Commons Atıf Ticari Olmayan Türetilemez

İçindekiler

Kitap Bilgileri

Kitap Açıklaması

İnternetin gittikçe yaygınlaşıp içeriklerin kolay indirilebilir olması ve içerik sunan platformların gelişmesiyle CD ve DVD’ler eskisi kadar yoğun kullanılmasa da bu medyaların dünyanın her yerinde kullanılabilmesinin ön önemli nedeni bir standarda bağlı olarak geliştirilmesidir.

Hayatımızın pek çok alanında standartlar işleri kolaylaştırmak amacıyla pek çok sektörde kullanılmaktadır. Örneğin, tren, gemi ve kara taşıtlarında kullanılan konteynerler hep aynı büyüklükte, günlük hayatımızda kullandığımız prizler ise hep aynı biçimdedir. Standartlar bu anlamda günlük hayatımızda bize pek çok kolaylık getirmiştir. Yıllar içerisinde içerik geliştirme ve dağıtma sistemleri ile Öğretim Yönetim Sistemlerin de birbirine uyumu ve içeriğe kolayca erişilebilmesi, içeriklerin daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla birtakım standartlar geliştirilmiştir.

Bu çalışmada xAPI uyumluluğu ADL ve Rustici firması tarafından onaylanan 190’ının üzerindeki platform incelenmiş, Rustici firmasının sınıflandırması temel alınarak işlevleri ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. 

Yazarlar

Esra Öztürk; Hakan Demiralp; Aytuğba Çorapçı; ve Zeki Tuman

Lisans

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı için ikon

Aksi belirtilmedikçe, xApi Kullanan Öğrenme Ekosistemi Bileşenleri tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı altında lisanslanmıştır.

Konu

Bilgisayar Programcılığı ve yazılım mühendisliği

Meta veri

Başlık
xApi Kullanan Öğrenme Ekosistemi Bileşenleri
Yazarlar
Esra Öztürk; Hakan Demiralp; Aytuğba Çorapçı; ve Zeki Tuman
Editör
Zeki Tuman
Çevirmen
Esra Öztürk
Gözden Geçiren
Ayhan Kahraman
Katkıda bulunan
Zeki Tuman
Ana Konu
Bilgisayar Programcılığı ve yazılım mühendisliği
Yayımcı
Açık Kitap
Yayın tarihi
Eylül 5, 2020