Book Title: xApi Kullanan Öğrenme Ekosistemi Bileşenleri

Authors: Esra Öztürk, Hakan Demiralp, Aytuğba Çorapçı, ve Zeki Tuman

Book Description: İnternetin gittikçe yaygınlaşıp içeriklerin kolay indirilebilir olması ve içerik sunan platformların gelişmesiyle CD ve DVD’ler eskisi kadar yoğun kullanılmasa da bu medyaların dünyanın her yerinde kullanılabilmesinin ön önemli nedeni bir standarda bağlı olarak geliştirilmesidir. Hayatımızın pek çok alanında standartlar işleri kolaylaştırmak amacıyla pek çok sektörde kullanılmaktadır. Örneğin, tren, gemi ve kara taşıtlarında kullanılan konteynerler hep aynı büyüklükte, günlük hayatımızda kullandığımız prizler ise hep aynı biçimdedir. Standartlar bu anlamda günlük hayatımızda bize pek çok kolaylık getirmiştir. Yıllar içerisinde içerik geliştirme ve dağıtma sistemleri ile Öğretim Yönetim Sistemlerin de birbirine uyumu ve içeriğe kolayca erişilebilmesi, içeriklerin daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla birtakım standartlar geliştirilmiştir.

License:
Creative Commons Attribution NonCommercial NoDerivatives

Contents

Book Information

Book Description

İnternetin gittikçe yaygınlaşıp içeriklerin kolay indirilebilir olması ve içerik sunan platformların gelişmesiyle CD ve DVD’ler eskisi kadar yoğun kullanılmasa da bu medyaların dünyanın her yerinde kullanılabilmesinin ön önemli nedeni bir standarda bağlı olarak geliştirilmesidir.

Hayatımızın pek çok alanında standartlar işleri kolaylaştırmak amacıyla pek çok sektörde kullanılmaktadır. Örneğin, tren, gemi ve kara taşıtlarında kullanılan konteynerler hep aynı büyüklükte, günlük hayatımızda kullandığımız prizler ise hep aynı biçimdedir. Standartlar bu anlamda günlük hayatımızda bize pek çok kolaylık getirmiştir. Yıllar içerisinde içerik geliştirme ve dağıtma sistemleri ile Öğretim Yönetim Sistemlerin de birbirine uyumu ve içeriğe kolayca erişilebilmesi, içeriklerin daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla birtakım standartlar geliştirilmiştir.

Bu çalışmada xAPI uyumluluğu ADL ve Rustici firması tarafından onaylanan 190’ının üzerindeki platform incelenmiş, Rustici firmasının sınıflandırması temel alınarak işlevleri ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. 

Authors

Esra Öztürk, Hakan Demiralp, Aytuğba Çorapçı, ve Zeki Tuman

Subject

Computer programming / software engineering

Metadata

Title
xApi Kullanan Öğrenme Ekosistemi Bileşenleri
Authors
Esra Öztürk, Hakan Demiralp, Aytuğba Çorapçı, ve Zeki Tuman
Editor
Zeki Tuman
Translator
Esra Öztürk
Reviewer
Ayhan Kahraman
Contributor
Zeki Tuman
Primary Subject
Computer programming / software engineering
Publisher
Açık Kitap
Publication Date
Eylül 5, 2020