Veri aktarımı

ÖYS’leri değiştiriyorsanız veya bir insan kaynakları sisteminden verileri yeni bir ÖYS’ye taşıyorsanız, veri taşıması için dikkatlice planlama yapmanız gerekecektir. Amaç, süreçte hiçbir veri kaybının veya bozulmasının olmamasıdır. Tüm verileri taşımanız gerekmeyebilir; bir kısmı yalnızca gerektiğinde arşivlenebilir ve erişilebilir. Bununla birlikte bu kararı verirken dikkatli olun. Saklamanız gereken verilerin bir kısmı başka bir şekilde arşivleyebileceğiniz verilere bağlı olabilir.

Çoğu durumda, bir dereceye kadar verileri manuel olarak yeniden oluşturmayı önlemenin bir yolu yoktur; otomatik araçlar kullanmak şaşırtıcı derecede pahalı olabilir. Aktarmanız gerekebilecek dört veri kategorisi vardır:

 • İçerik. Yeni ÖYS’nin içeriği nasıl farklı bir şekilde depoladığını ve sunduğunu analiz etmek, içeriği değiştirerek veya hatta başka bir biçime dönüştürerek giderilmesi gereken tutarsızlıkları ortaya çıkarabilir, bu da maliyetli olabilir. Veri haritalama, veri temizleme, uygun mülkiyet ve içerik taşınabilirliği ele alınması gereken önemli konulardır­.
 • Mantıksal varlıklar. Bu, öğrenme yolları ve sertifikalar gibi sistemde depolanan mantıksal varlıkları içerir. Eski sistemden yeni sisteme haritalama, farklı veritabanları, tanımlar, bağımlılıklar ve kurallar nedeniyle karmaşık olabilir. Bunları yeni sisteme taşımak muhtemelen onları yeni sistemde yeniden yaratmayı içerecektir.
 • Eğitim kayıtları. Bunlar, tüm eğitim oturumlarının kayıtlarıdır (ör. transkriptler). Sadece geçmiş kayıtları değil, aynı zamanda devam eden eğitim kayıtlarını da içerir.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik. Eski sistemde taşınması gereken akranlar arası paylaşım ile ilgili içerik türleri olabilir. Bu, tartışma forumlarını, sohbet odalarını, uzman paylaşımları vb. içeriğin yanı sıra içerik depolarında depolanan kullanıcılar tarafından oluşturulan belge ve medya dosyalarını içerir.

Veri geçişinde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör standartlardır. Eski verilerinizi SCORM veya LTI gibi standartlara dönüştürürseniz ve daha sonra ÖYS’yi bu standartlara göre biçimlendirilmiş verileri işleme biçimine göre hedeflerseniz, geçişiniz daha yumuşak olabilir ve daha esnek bir veriye sahip olabilirsiniz. SCORM dersleri için Foreman (2013) aşağıdaki süreci tanımlamaktadır:

 • SCORM derslerini yazarlık aracı veya bunları üreten tedarikçiye göre sınıflandırın
 • Daha sonra her kategoriden bir dersi kurun ve ayrıntılarıyla deneyin
 • Ders başlatma işlemini, oyuncu uyumluluğu, yer imi, navigasyon, ses, video, animasyonlar, grafikler ve gömülü bağlantılar, ayrıca test puanı ve modül ve sayfa izlemeyi test edin
 • Kursun yeni ÖYS’nin transkriptinde doğru şekilde göründüğünden emin olun
 • Sorun yaşarsanız dersle ve dersin ortaya konulmasıyla ilgili ihtiyaç duyulan düzenlemeleri yapın, tekrar yükleyin ve tekrar test edin
 • Ayarlamalarınızı kategorideki diğer tüm derslere yaygınlaştırın; hepsini yükleyin ve test edin.
 • Düzgün çalışmayan derslerin istisna listesini yönetin
 • Artık ders için kaynak kodunuz yoksa daha uyumlu bir geliştirme aracı kullanarak rotayı yeniden geliştirmeniz gerekebilir

Pek çok durumda, yeni ÖYS tedarikçisi müşteri tabanındaki çeşitli aktarma sorunlarıyla ilgilenecek ve sizi çok fazla zaman ve baş ağrısından kurtarabilecek çözümler geliştirmiş olacaktır. Kullanılabilir seçenekleri keşfetmek için tedarikçinizle görüşün.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş