Sistem Ortamları

ÖYS’niz için muhtemelen ayrı ağlar üzerinde en az iki ve muhtemelen üç evreleme ortamı oluşturmanız önemlidir. Bir ÖYS alırken, bunu dikkate almalısınız. Birden fazla ortamın göz önünde bulundurulması (yani, yazılım kurulumunun örnekleri) genellikle satın alma sonrasına kadar bir yanılgı oluşturabilir (bu noktada uygulamanın finansal engelleri vardır). Ortamlar şunlardır:

  • Geliştirme – İçerik geliştiricilerin içeriklerini yüklemeleri, yapılandırmaları ve test etmeleri ve yöneticilerin sistemdeki büyük değişiklikler için “bu durumda ne yapmalı” senaryoları gerçekleştirmeleri için.
  • Test (Aşama olarak da adlandırılır) – Geliştirme ortamında yapılan içerik ve ana yapılandırma değişikliklerinin üretim ortamına geçirilmeden önce doğrulanması ve en sonunda onaylanması için. Sistemin bu örneği her bakımdan üretim sistemi ile tam olarak eşleşmelidir. Bu ortam, geliştirme ortamı ile aynı olabilir. Ancak, farklı olmasını isteyebilirsiniz (yani, burada açıklandığı gibi Test), böylece test ortamının ve geliştiricilerin gereksinimlerini karşılamak için geliştirme ortamındaki yapılandırma değişikliklerini daha esnek bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Üretim -Öğrenenlerin ve yöneticilerin kullandığı canlı sistem.

Bu ortamlar ayrı kurulumlar olmak zorunda değildir. Kurulu bir sistemin izole edilmiş alanları veya örnekleri aynı derecede etkili olabilir; ancak, bu ortamların her biriyle ilişkili kullanıcı grupları için güvenlik duvarı kısıtlamaları ve farklı erişim gereksinimleri, ayrı kurulumlar gerektirdiğinde bunu yasaklayabilir.

Üretim ortamınıza ek olarak bu ortamların edinilmesi muhtemelen fiyatlandırmayı ve altyapı gereksinimlerinizi etkileyecektir. İçerik geliştirme tedarikçileri gibi harici birimlerin ek örnekleri kullanması gerekiyorsa, lisanslama karmaşık olabilir. Onlar için özel lisanslar gerekli olabilir. Bazı ÖYS tedarikçileri, önceden yapılandırılmış (“site elemanları”) bu ortamları aşamalandırmayı içeren paketleri satar.

Yeni ÖYS sürümlerinin / özelliklerinin / kişiselleştirmesinin test edilmesine ve içeriğin aynı ortamda veya benzer örneklerinde test edilmesine izin vermekte dikkatli olmanız gerekir. Bu durum sorunlara yol açabilir, örneğin test ortamında iyi çalışan bir içerik üretim sisteminde iyi çalışmayabilir, çünkü bunlar tamı tamına aynı değildirler.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş