Programlama Dili ve Platform Bağımlılıkları

Bazı ÖYS’ler, istemci bilgisayarlara yüklenecek yazılım çalışma zamanı yorumlayıcılarını gerektiren Java gibi programlama dilleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu, yorumlayıcının gerekli minimum sürümüne sahip olmayan, belki de bunu onaylamayan kurumsal BT politikası veya kullanıcıların kendi yazılım güncellemelerini yapmasını kısıtlayan kullanıcılar için bir sorun olabilir. Çalışma zamanı yorumlayıcısının kurulumuna izin verilse bile, ÖYS’ye erişmek için bunu yapmaları gerekmediği için kullanıcı dostu değildir ve ÖYS için BT desteğini zorlaştırır. Bu nedenlerle bazı ÖYS’ler son yıllarda Java kodları Java olan diğer kod tabanlarına geçmektedir.

Diğer ÖYS’ler, Oraclee®  veya SharePoint® gibi içerik yönetim sistemleri veri tabanı platformları üzerine kurulmuştur. Bunlar, söz konusu platform için zaten bir işletme lisansına sahip olmadığınız sürece, altta yatan platformun satın alınmasını (ve geçerli bir lisansın korunmasını) gerektirir.

Bu programlama dilinin ve platform bağımlılık gereksinimlerinin, satın almayı düşündüğünüz bir ÖYS için ne olduğunu belirlemek önemlidir çünkü maliyet ve konuşlanabilirlik üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bu ayrıca, programlama dilinin programcılarınızın aşina olmadığı ve özelleştirmeyi zorlaştırabileceği için ürünün özelleştirilmesi ile de ilgilidir.

Bazı tedarikçiler (ör. ShareKnowledgee® ), kurumsal platformları (ör. Microsoft SharePoint, WordPress), ÖYS’ler gibi görünmek için kişiselleştirdikleri işletme modelleri sunar. ÖYS’nizi güvenlik duvarınızın arkasına yerleştirmek istiyorsanız bu cazip bir seçenek olabilir. Bir ÖYS almak için bu modelin avantajları şunlardır:

·         İşletme, temel platform için zaten bir lisansa sahipse daha düşük maliyetli olur.

·         Kuruluşun temel platformunu destekleyen mevcut BT altyapısından yararlanır.

·         Kullanıcılar, temel platformu nasıl kullanacaklarını zaten bildikleri için eğitim maliyeti düşer.

·         İçeriğin büyük bir kısmı muhtemelen sistemde zaten mevcut olduğundan onu bir sistemden diğerine aktarmaya gerek yoktur.

·         Mevcut platform, var olan güvenlik, içerik yönetimi, kullanıcı profilleri ve temel platform için zaten mevcut olan diğer iş kuralları ve iş akışlarından yararlanır.

·         Girişim, öğrenmeye veya ÖYS’nin işleyişine (özellikle sosyal medyaya) sıklıkla ilgi duyan taban platformuna eklenen yeni özelliklerden yararlanabilecektir.

Bu durumlarda temel platform teknik destek personeliniz ve yöneticilerinizden yararlanabilmeniz önemlidir. Ürün, ek yöneticiler ve destek personeli gerektirecek şekilde çok fazla özelleştirildiyse, maliyet avantajları ciddi şekilde seyreltilebilir.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş