ÖYS Paylaşımı

Bireysel işletme birimleri için ÖYS’nin somutlaştırılmasının yaygınlaştırılması için itici güçtür (bakınız 4.18 Bireysel işletme birimleri için örnekleme). Bir kuruluşun (özellikle Federal hükümet gibi büyük bir kuruluşun) ayrı bir sistem satın almak zorunda kalan her birim, ajans vb. yerine aynı sistemi paylaşarak tasarruf etmesini sağlar. ÖYS paylaşımının gerçekleştirilmesinin iki yolu vardır: Bir kuruluş bir ÖYS’de kullandıklarından daha fazla kapasite için para ödüyor ve başka bir kuruluş bu kapasiteyi bu kapasiteye kadar (ancak fazlasıyla) doldurmuyor. Bu daha büyük kapasitenin kullanılmasıyla ilgili bakım ve idare dışında hiçbir kuruluş için ekstra bir maliyete neden olmaz. Bu düzenleme, koltuk bazlı bir fiyatlandırma modeli (bk. 4.4 Fiyatlandırma modelleri) ve ÖYS tedarikçisi ile satın alma organizasyonunun diğer kuruluşlarla paylaşmasına izin veren bir lisansla sağlanır.

Diğer düzenleme, kullanılmayan kapasitenin yeterli olmadığı durumlarda gereklidir. Bu durumda, ÖYS alıcı kuruluşu, ÖYS üzerinde daha fazla sandalye veya daha yüksek bir koltuk satın alır ve bu da maliyeti yüksek bir kapasite kullanan kuruluşla birlikte ÖYS üzerinde daha yüksek bir koltuk seviyesi satın alır. Bu, yüksek kapasiteyi kullanan kuruluş için ekonomik olarak avantajlı olabilir, çünkü tedarikçiden ayrı bir ürün veya barındırma paketi satın almak yerine, mevcut bir ÖYS’yi bu şekilde paylaşmanın maliyetinde her zaman net bir tasarruftur. Bu düzenleme, fiyatlandırma modeli ya koltuk bazında veya kullanım bazında (bk. 4.4 Fiyatlandırma modelleri) olduğunda ve ayrıca lisans kurallarına tabi olduğunda kullanılabilir.

Devlet kurumları için önerilen ÖYS paylaşım planına bir örnek, Personel Yönetimi Ofisi (PYO) tarafından yürütülen ABD Öğrenme Bilgi Portalı’dır. Daha fazla bilgi için https://usalearning.gov/ adresini ziyaret ediniz.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Yönetim Sistemi Seçimi Klavuzu tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş