Öğrenme Deneyimi Yöneticisi

xAPI belirtiminin gayri resmi ve deneysel dahil olmak üzere tüm öğrenme türlerini takip etme özelliğinden yararlanan yeni bir ÖYS türü ortaya çıkmıştır (bk. 4.15.8 DİÖ Toplam Öğrenme Mimarisi (TÖM)). Bunun, bu ürün kategorisi için bir endüstri standardı olarak kabul edilip edilmeyeceği belirsizliğini korumaktadır ve bu ÖYS şu anda yalnızca bir şirket tarafından sağlanmaktadır (TREK ürünü – http://www.cognitiveadvisors.com/ ). Bu ürün, xAPI iletişimleri için xAPI’nin gerektirdiği bir Öğrenme Kayıt Ambarı (ÖKA) uç noktası sağlayarak aşağıdaki öğrenme deneyimlerinin izlenmesine olanak tanır::

  • Koçluk konuşmaları
  • Aramalar
  • Video izleme
  • İş yerinde deneyim

Bu ürün ayrıca rozetlerin kazanılmasını (bk. 7.21 Dijital rozetler ), öğrenme analitiklerini, e-portfolyoları ve bireysel öğrenme yollarının oluşturulmasını sağlar.

Bu kavramın piyasada geçerli olup olmayacağı bilinmemektedir. Ancak, eğitim uzmanları arasında, iş yerinde öğrenmenin yalnızca %10’unun resmi öğrenme yoluyla tamamlandığı bilinirliğinin giderek artan farkındalık düzeyi göz önünde bulundurulduğunda, bu ürünün ÖYS’ler için uygun bir yedek yazılım veya “yan yazılım” seçeneği olarak ortaya çıkması muhtemeldir.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş