Kullanıma Hazır Devlet Çözümleri (KHDÇ)

Bu bölüm sadece devlet kurumları için geçerlidir. Kullanıma hazır devlet çözümleri yazılımı, bir devlet kurumunun teknik personeli veya ticari bir tedarikçi tarafından oluşturulabilir. Kullanıma hazır devlet çözümleri sistemleri genellikle aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Devlet, kaynak kodu da dahil olmak üzere ürünün çoğu yönü üzerinde doğrudan kontrol sahibidir.
  • Tedarikçi veya yaratıcı, serbestçe kullanması ve devlet içinde paylaşması için para ödeyen devlet kuruluşuna bir lisans vermiştir. Ruhsat hükümetin bunu dış kurumlara vermesine veya satmasına izin vermez. Bununla birlikte, çoğu durumda, yazılım tedarikçi tarafından bir dış kuruluşa satılabilir.

4.6 Açık kaynaklı veya ücretsiz yazılım çözümleri bölümündekine benzer birçok husus kullanıma hazır devlet çözümleri çözümleri için de geçerlidir.

Kullanıma hazır devlet çözümleri kurulumları için popüler bir model, sistemi devlet genelinde kullanan kurumlardan temsilcilerin yeni gereksinimleri ve olası yeni özellikleri tartıştıkları düzenli toplantılar yapmaktır. Bu toplantılarda, temsilciler arasında, bu özelliklerin eklenme maliyetini paylaşma konusunda anlaşmalar yapılır (bunlar geliştirildikten sonra tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir).

Orijinal tedarikçi / geliştirici, özelleştirmeleri yapmak için genellikle tercih edilen varlıktır, çünkü geliştiricileri doğrudan oluşturma konusunda rol oynar ve kod tabanı ile çalışma konusunda en fazla bilgiye sahip olurlar. Bu önceden var olan deneyim ve uzmanlık, daha fazla geliştirme ve kişiselleştirme maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, bir kullanıma hazır devlet çözümleri lisansı, orijinal tedarikçinin özelleştirmeyi yapması gerektiğini şart koşmaz.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş