Kullanıcılara sistem yüklemesi ve bant genişliği

Pek çok kuruluş için, ÖYS sisteminin kendisi üzerindeki yük, belki de en yoğun kullanım zamanları dışında, bir sorun olmayabilir. Artırılmış sistem kapasitesini satın almanın dışında, bu sorunun çeşitli olası çözümleri vardır; basit bir tanesi, bir ders içindeki grupları veya gruplar arasında kurs tamamlama tarihlerini, kullanıcıların bir kerede sunucuya yığılmayacağı şekilde ayarlamaktır. İçerik dağıtım ağları (İDA) bu durumlarda da yardımcı olabilir (bk. 7.18 İçerik dağıtım ağları).

Bununla birlikte, kullanıcılardan ÖYS sunucusuna giden ve gelen ağ bant genişliği, özellikle uzak bölgelerdeyse veya mobil cihazlarda veri planlarını kullanıyorlarsa, sorun olabilir. Satış noktalarında yerinde eğitim alan çalışanların, satış noktası sistemleri, güvenlik sistemleri, müşteri Wi-fi vb. ile bant genişliğini paylaştığı perakende satış mağazalarında bile bir sorun olabilir. Eğitim için videoların (özellikle yüksek çözünürlüklü) giderek daha fazla kullanılması, mağaza içindeki tüm kullanıcılar için önemli bir yavaşlamaya neden olabilir. Bu, yalnızca eğitim videolarında gecikme yaşayan kursiyerler için değil aynı zamanda mağazadaki alışverişleri vs. tamamlamaya çalışan müşteriler için de sorunlara neden olabilir.

İçeriği yerel siteye veya son kullanıcılara önceden sağlamak, bant genişliği sorunlarına bir çözüm olabilir, böylece içerik ortamının indirilmesi en verimli zamanda ve yerde yapılır ve daha sonra gerektiğinde kullanılmak üzere saklanır. Daha fazla bilgi için bk. 4.8 Çevrimdışı içerik kaydetme ve oynatma yeteneği.

BT bölümünüzün, ÖYS’den farklı türde içerik (özellikle video) sunmanın, kullanıcıların nasıl ve nerede eğitim aldıklarının lojistiğinin ve bir dizi başka konunun önemine dikkatle bakması gerekir ki eğitim alanlara düşük bant genişliği veya kurum işlerinin yavaşlaması nedeniyle tepki olarak ÖYS inisiyatifiniz işin başında kaderine terk edilmesin.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş