“Gadget” Tabanlı Arayüz

Gadget bir sayfada ayrı öğeler olarak sunulan işlevler anlamına gelmektedir. Birçok ticari e-posta “MyPage” arayüzünde ve birçok kurumsal portal arayüzünde kullanılırlar. Kullanıcı arayüzünü tamamen kişiselleştirmeyi mümkün kılar; gadgetlar kapatılabilir, böylece arayüzde görünmezler ve sayfadaki herhangi bir yere taşınabilirler. Kullanıcılar belirli bir rolle ilişkilendirilebilir, böylece kullanıcılar yalnızca rolleriyle ilgili veya izin verilenleri görebilir.

Not: Bir isabet sayacı gibi herhangi bir web sayfasına eklenebilen genel kod nesneleri olan “widget’lar” ve özel olan ve yalnızca belirli bir tedarikçinin sisteminde çalışacak olan “gadget’lar” arasında fark vardır. Burada çoğunlukla “gadgetlar” hakkında konuşuyoruz.

Bu tür portal benzeri arayüz, bazı ÖYS’inin sağlayıcılarının ilgisini çekmiştir, bu durumun en basit sebebi kullanıcıların bu tarzdaki modern arayüzle daha rahat olmaları ve ihtiyaçlarını karşılayacak uygun yüksek dereceli arayüz oluşturmasına imkân tanımasıdır. Bazı durumlarda, ÖYS’ler “öğrenme portalı” adı altında isim değişikliği yapılarak piyasaya yeniden sürülmektedir.

ÖYS’nin gadgets aracılığıyla bir portal ile bütünleştirilmesi aşağıdaki yöntemlerden biriyle sağlanabilir:

  • Portal arayüzüne (esas olarak gadget’lara) ÖYS’indeki statik bir konuma (ör.; ders) “derin bağlantılar” ekleyin veya ÖYS’inden dinamik olarak veri almak ve portalda göndermek için bir API kullanın.
  • Yukarıdakilerin tersi: ÖYS arayüzüne portal konumlarına veya nesnelere bağlantılar (statik veya dinamik) ekleyin

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Yönetim Sistemi Seçimi Klavuzu tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş