Bu Çalışmanın Amacı ve Kapsamı

Bu çalışmanın amacı bir öğrenme yönetim sistemi (ÖYS) seçme sürecine katılanlara en doğru kararı verme yolunda yardımcı olmaktır. Bu makale daha önce hiç ÖYS kullanmayan veya mevcut ÖYS’yi değiştirmek isteyenler için hazırlanmıştır. Makale, bir sistem seçmek için dikkat edilecek hususları ortaya koyar; piyasadaki tüm mevcut sistemlerin kapsamlı bir incelemesini, karşılaştırmalı bir derecelendirme veya ürün değerlendirmesini içermez ve bu şekilde yorumlanmamalıdır. Sistemler ve özellikleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için, bu makalede belirtilen 10 Kaynaklar bölümüne bakınız ya da tedarikçilere danışınız. DİÖ bu makaleyi yalnızca bir sistem seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, fırsatlar ve süreçler için bir rehber olarak sunmaktadır.

Bu makale ÖYS’lere odaklanmış olsa da, daha geniş kapsamda öğrenme ile ilgili sistemleri de içermektedir. Bunlar ders yönetim sistemleri (DYS), yetenek yönetim sistemleri (YYS), öğrenme içeriği yönetim sistemleri (ÖİYS) ve sanal öğrenme ortamlarıdır (SnÖO). Bu sistemler öğrenmeyi yönetmek ve dağıtmak için bir sistem seçme sürecinde hesaba katılmalıdır. Eğitmen liderliğinde eğitim yapılan sınıflar için öğrenme sistemlerine veya yazma yetenekleri içeren sistemlere ihtiyacınız varsa, bu sistemlerden biri ÖYS’den daha iyi bir seçenek olabilir. (Burada önemli bir uyarı yapmalıyız: Bu sistemlerin yetenekleri birbirleriyle ve ÖYS’ler ile birleşiyor; kategori etiketleri ve farklılıklar çoğu durumda daha az anlamlı hale geliyor.) Her ne kadar odak noktamız eş zamansız e-Öğrenmenin (bu durum ÖYS’lerin geleneksel faaliyet alanıdır) dağıtımı ve yönetimi için tasarlanan sistemler olsa da toplam karar verme süreci ve mevcut seçenekleri dahil etmek amacıyla, sistemlerin bu kategorilerinin yüksek seviye tanımlamalarına makalemizde yer verilmiştir.

E-öğrenmede, yeniden kullanılabilirliği ve birlikte çalışabilirliği destekleme misyonu doğrultusunda DİÖ tarafından, SCORM® -uyumlu e-Öğrenmenin yönetilmesini ve dağıtılmasını sağlayan yerleşik özelliklere sahip sistemler önerilir. SCORM desteği olmayan ya da yeniden kullanılabilirlik özelliği taşımayan bir sistem edinmek risk oluşturabilir. ÖYS’ler için SCORM ile ilgili değerlendirmeleri 4.15.1 SCORM bölümünde bulabilirsiniz.

 

Lisans

Bu Kitabı Paylaş