Bileşen Tabanlı Mimari

Bileşen tabanlı bir mimaride, bir tedarikçi, isteğe bağlı hizmet paketi olarak kullanılmak üzere bir ürünü lisanslar; müşteriler yalnızca kullandıkları bileşenler için ödeme yapar. Tedarikçi tarafından sistemin bölümlere ayrıldığı ve kullanıcıların istedikleri zaman ihtiyaç duydukları parçalara erişebileceği (ve ödeme yapabileceği) için modüler bir mimari olduğu varsayılır. Bu yöntem birçok kuruluş için caziptir. İhtiyacınız olsun ya da olmasın ÖYS’nin kurulum ömrü boyunca 24/7 tüm uygulamaları/modülleri/işlevlerini lisanslamak yerine yalnızca kullanacağınız özellikler için ödeme yapacağınızdan dolayı bu yöntem maliyetleri düşürebilir.

“Hizmet odaklı mimariye” (HOM) sahip ürünler, bileşen tabanlı bir mimariye sahip olduğu anlamına gelir ve bu hizmetlerde, buluttan ihtiyaç duyulduğunda erişilebilen bileşenleri temsil edilebilir.

Bu tür bir sistemin mimarisinin belirli yönleri, tedarikçi tarafından özellikle bileşen tabanlı mimari için tasarlanmalıdır, böylece bireysel müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak özellikler açılabilir veya kapatılabilir. Mevcut sistemlerin çoğu bazı bileşen seçeneklerini sunar; “bileşen tabanlı” olarak nitelendirme yalnızca sistemin ve fiyatlandırma modelinin belli bir noktaya kadar optimize edildiği bir sorundur.

Bileşen tabanlı mimariler, genellikle barındırılan çözümlerle ilişkilendirilir (bk. 4.10 Barındırma seçenekleri ). Bununla birlikte, barındırılan bir çözüm, herhangi bir bölümlendirme ile veya herhangi bir bölümlendirme olmadan satılabilir. Örneğin, barındırılan bir çözüm, sistemin tüm parçalarını kapsayan belirli sayıdaki lisansı kapsayan sabit ücrete dayalı tek boyutlu bir sistem olabilir; bileşen tabanlı mimari çözümü genellikle barındırılır ancak buna ilaveten yukarıda açıklandığı gibi modüler, bölümlenmiş bir yaklaşımı da içerir.

Tedarikçinin bileşen tabanlı bir mimari sunabileceğini ama sadece müşterinin sistemini rahat kullanması için olası uygun karmaşıklığı gidereceğini bunun yanında maliyeti düşürmeyeceğini unutmayın. Başka bir deyişle, “bileşenlerin kapatılması” mümkün olabilir, ancak maliyeti değiştiremez.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş