Barındırma Seçenekleri

ÖYS dahil olmak üzere çoğu kurumsal öğrenim sistemlerini barındırmak için üç seçenek vardır:

 • Güvenlik duvarınızın arkasında bulunan
 • Tedarikçi tarafından barındırılan
 • Herkese açık bulutta barındırılan

Çoğu ÖYS tedarikçisi ilk iki seçeneği sunar; bir kısmı şimdi sonuncuyu sunuyor. Tedarikçi tarafından barındırılan bir ÖYS’nin, personeliniz tarafından sizin güvenlik duvarınızın arkasına kurması (“güvenlik duvarınızın arkasındaki” seçeneği) yerine, tedarikçinin sunucusunda kendi çalışanları tarafından kurulur ve yönetilir. Herkese açık bulutta barındırılan çözümler, ÖYS’yi kendi kurumsal güvenlik duvarınızın arkasında değil, Amazon Web Services (AWS) gibi halka açık bir bulut hizmetinde barındırmayı ifade eder. Bu, personeliniz veya tedarikçi firmanız tarafından düzenlenebilir ve yönetilebilir. Bazı durumlarda, tedarikçiler sunucularında barındırmaz, ancak bunu yalnızca halka açık bulut hizmetinde yapar; bu durumda, “ tedarikçi tarafından barındırılan” denilse de bu fiilen herkese açık bulutta barındırıldığı anlamına gelir.

Siz (tedarikçi değil) ÖYS’niz için bir halka açık bulut barındırma planı kullanıyorsanız, ÖYS üzerinde tam bir yapılandırma ve yönetim kontrolünüz vardır; bunun tek farkı, yazılımın güvenlik duvarınızın dışındaki kiralık sunucu altyapısında barındırılmasıdır. Bununla birlikte, herkese açık bulut barındırma, sunucu yapılandırma seçenekleri sınırlı olduğu için genellikle diğer iki seçenekten farklı bir yaklaşım gerektirir; bunlar bulut servis tedarikçisi tarafından kontrol edilirler. ÖYS tedarikçisi ÖYS’nin bulut altyapısı gerekliliklerine uyması için sıklıkla ÖYS’lerinde değişiklikler yapmak zorundadır.

Bu şekilde ÖYS çözümünü barındıran bir herkese açık bulut kullanmanın avantajları, bu şekilde herhangi bir herkese açık bulutta barındırılan sistemle aynıdır; Sunucu altyapısına kendinizin edinmesine ve sürdürmeniz gerekmez (bu, büyük bir ÖYS kurulumu için önemli olabilir) ve ağınızda daha az yük bulunur. Ancak, tedarikçi tarafından barındırılmadığından, personelinizin sistemde güncelleme ve bakım yapması gerekir.

Güvenlik duvarınızın dışındaki bir sunucuda barındırılıyor olması güvenlik endişelerini artırabilir. Bunlar yavaş yavaş kolaylaştırılıyor. Örneğin, savunma bakanlığı şimdi Amazon Web Servislerinin bazı sistemleri barındırmasına izin veriyor. Diğer tarafta, kurumsal ağınızın dışındaki kullanıcıların ÖYS erişimine ihtiyaç duyuyorsanız ve dışarıdan gelen kişilerin güvenlik ihlalleri konusunda endişelenmek istemiyorsanız, ÖYS’nin güvenlik duvarınızın arkasında olmaması bir artı olabilir.

Tedarikçi tarafından barındırılan çözümler genellikle “SaaS” (hizmet olarak yazılım) veya “bulut” çözümleri olarak adlandırılır, ancak bu terminolojinin kullanımı kafa karıştırıcı olabilir. SaaS yazılımlar veya bulut, parçalara bölünmüş, Internet tabanlı yazılım hizmetleri koleksiyonuna veya ÖYS gibi bütün bir sistemi oluşturan bileşenlere atıfta bulunmak için kullanılabilir. Uygulamada, bu hizmetler neredeyse her zaman tedarikçinin sunucusunda barındırılır, ancak intranetinize özel bir bulut veya özel olarak tasarlanmış bir hibrit bulut olarak yüklenebilirler (bk. 4.9 ÖYS için güvenlikle ilgili hususlar bölümü ).

Tedarikçi tarafından barındırılan bir platformun avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Sistemin yerel kurulumunu desteklemek için gereken donanım ve ağ altyapısı maliyetini ortadan kaldırır
 • İdame ve bakım için personel maliyetlerinizi düşürür
 • Kurumsal ağa daha az bant genişliği yükü getirir
 • İçerik ve özellik güncellemeleri, personelinizin müdahalesi olmadan gerçekleştirilebilir
 • Sistem yükseltmelerinin ve yamalarının zamanında uygulanmasını garanti eder; çoğu tedarikçi barındırdıkları kurulumları aylık olarak yükseltir. Tedarikçi tarafından kullanılabilir hale getirilen güncellemelerin sisteminize yüklenmesi birçok nedenden dolayı gecikebilir.
 • Tedarikçinin yükseltmeler ve yamalar için sorumluluk alması, bütünleşmelerinizi yeniden kurma aşamasında karşılaşacağınız sıkıntıları önler.
 • Daha hızlı uygulama sağlar. Bu, örneğin, tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm için 3 hafta sürerken, güvenlik duvarı ardındaki bir çözüm için 6 ay sürecek şeklide dramatik fark oluşturabilir.
 • Çok az dahili teknik destek veya geliştirme gerektirir
 • Çalışma süresinin sürdürülmesi için teşvikler ve garantiler sağlar (tedarikçiye karşı belirlenen mali cezalar yoluyla)
 • Tedarikçinin sunucu mimarisine ve ağına bağlı olarak uzak konumlara potansiyel olarak daha iyi bant genişliği (örneğin, uzak alanlara daha yakın olan ağlara konumlandırılmış “uç sunucular”)
 • Tedarikçi tarafından sağlandığı için veri merkezi uyumluluğunu kolaylaştırır (özellikle yabancı ülkelerdeki veri merkezleriyle ilgili)
 • Kullanımdaki geçici dalgalanmaları (yeni ürün sürümleri, sezonluk etkinlikler vb.) açıklamak için daha kolay ölçeklendirir; genellikle barındırma tedarikçileri tarafından uygulanan tipik merkezi sistem mimarisi sayesinde, yük müşteri uygulamaları arasında dinamik olarak paylaştırılır ve dengelenir.
 • Tedarikçinin ölçeklendirme için sorumluluk alması nedeniyle, aşırı yüklenme zamanlarında normal yükü desteklemek için gereksiz olabilecek ek sunucular ve bant genişlikleri satın alma ve bakımını yapma maliyetinizi ortadan kaldırır.
 • Genellikle daha ekonomik olabilen kullanım tabanlı bir fiyatlandırma modeli ile ilişkilendirilir (bk. 4.4 Fiyatlandırma modelleri )
 • Sözleşmeye bağlı olarak, başka bir tedarikçiye geçmek veya tedarikçi ilişkisini sonlandırmak daha kolay olabilir
 • ÖYS’nin bağlı olabileceği yazılım platformlarının sürüm farklılıkları sorununu ortadan kaldırır. Örneğin, şirketinizin Oracle lisanslarını yükseltmediği, ancak ÖYS sağlayıcınızın yeni sürümünün çalışmasının daha yeni bir sürümüne bağlı olduğu durumda.

Tedarikçi tarafından barındırılan bir çözümün temel dezavantajlarından biri, yerel özelleştirme fırsat ve kapsamını kısıtlamasıdır (bu bir dereceye kadar dış görünümlerle hafifletilebilir, bk. 4.2 ÖYS dış görünümleri ve şablonları ). Ayrıca, tedarikçi tarafından barındırılan çözümler giderek daha güvenilir hale geliyor olsa da bu çözümler hala kuruluşunuz tarafından istenen güvenlik düzeyini sağlamıyor olabilir.

Güvenlik sorunu, yalnızca yetkisiz erişimle değil, ayrıca ticari sırlar ve diğer fikri mülkiyet haklarına ait içerikleri kontrolünüz ve güvenlik duvarınızın dışında bulunan tedarikçinizin sunucusuna yerleştiriyor olmanız gerçeğiyle ilgilidir. Kuruluşunuzun politikası bunu yasaklıyorsa, tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm sizin için uygun olmayacaktır. Özet olarak, içerikte gizli verileriniz varsa, Tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm bir seçenek olmaktan çıkar. Daha fazla bilgi için bk. 4.9 ÖYS’ler için güvenlikle ilgili hususlar .

Son olarak, devlet kurumları için, tedarikçi tarafından barındırılan çözümler bir seçenek olmayabilir, çünkü devlet kuralları sistemlerin doğrudan mülkiyet ve kontrolünü zorunlu kılma eğilimindedir ve tedarikçi tarafından sunulan çözümler kiralamaya benzer bir düzenlemedir.

Tedarikçi tarafından barındırılan çözüm senaryolarının çoğu, her bir müşteri için ayrı bir yazılım örneği oluşturmak yerine, tedarikçinin yazılımının birden fazla müşteriyi desteklemek üzere tasarlanmış tek bir örneğini içerir. Bu, tedarikçi için, birçok müşteriye aynı anda düzeltme ekleri veya sürüm yükseltmeleri uygulayabilecekleri verimliliği sağlar. Bu, tedarikçi için operasyonel ÇD’yi (Çaba düzeyi) düşürür ve onların ürünlerini geliştirmeye daha fazla odaklanmalarını sağlar. Tedarikçi-barındırmalı sistemler, tedarikçi tarafından korunur ve müşterinin gerektirdiği asgari müdahaleyle yönetilir, bu şekilde yazılım yükseltmeleri ile ilgili olarak dağıtım planlaması derdinden kaçınılabilir.

Barındırılan çözümleri sunan tedarikçiler, her yerden 7/24 kesintisiz barındırma hizmetini ve ağ alt yapısını sağlamayı vaat ederler. Barındırdıkları sistem ölçeklenebilir ve artık yedekleme ve güvenlik özelliklerine sahip olmalıdır. Bunlar, tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm satın almaya karar verirseniz alım süreci sırasında durum tespiti doğrulaması için gereken öğelerdir. Ortalama çalışma süresi yüzdesi garantileri genellikle ÖYS hizmet seviyesi sözleşmesine yazılır. Bir web izleme hizmetini kullanarak çalışma süresini bağımsız olarak doğrulamak isteyebilirsiniz. Bu hizmetler, birden çok küresel uç noktadaki erişimi izler. Bir sorun ortaya çıkarsa, cep telefonunuza kısa mesaj ulaştırılır. Bazı izleme hizmetleri oldukça gelişmiştir. İzleme hizmetleri aslında arka uç işlevselliğinin yanı sıra sitenin kullanılabilirliğini doğrulamak için verilere dayalı Web sayfası öğelerini düzenli olarak okuyabilirler.

Tedarikçi tarafından barındırılan çözümler genellikle daha pahalıdır (yaklaşık % 20) çünkü bakım ve yönetim için sorumlulukları müşteri yerine tedarikçinin almasını gerektirir.

Kurumsal ÖYS anketi verileri ile kanıtlandığı gibi barındırmalı çözümler daha popüler hale gelmektedir (Vipond ve Clary, 2016). Bu anket, 2013’teki % 50’ye kıyasla 2016’da kuruluşların yarısından fazlasının (% 57) ÖYS’lere ev sahipliği yaptığını belirlemiştir. Bu rapor ayrıca, kuruluşların üçte birinin (% 31) kendi BT çalışanları tarafından idame edilen ÖYS’leri halen tesislerinde bulundurduğunu tespit etmiştir. Raporda, bunun son üç ile beş yıl boyunca barındırmalı ÖYS’lerin şirket içi ÖYS’lere karşı baskınlığının devam ettiğinin kanıtı olduğu sonucuna varılıyor. Upside ÖYS (2016) gibi diğer kaynaklar, barındırılan çözümlerin oranını % 87 gibi daha da yüksek tutmaktadır.

Sistemi satın almaya karar vermeden önce tedarikçide barındırmalı bir çözümü bir süre için kullanarak “satın almadan önce dene” yaklaşımından faydalanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, tedarikçi tarafından sunulan bir çözümü satın alırken maksimum sayıda kullanıcı için düz lisanstan ziyade, ölçülebilir (kullanım için ödeme fiyatı) bir tedarikçi barındırmalı çözümü göz önünde bulundurun.

Tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm düşünülürken, kuruluşunuzun Oracle veritabanları gibi ÖYS’nizi çalıştırmak için gereken yardımcı yazılımı lisanslamadığından emin olun. Tedarikçi tarafından barındırılan çözüm sağlayıcısı, mevcut (genellikle önemli) yatırımınızı kopyalayan bu lisans için maliyetlerini geçecektir. Bu, barındırılan bir çözümü sizin için düşük maliyetli olmaktan çıkarabilir.

10/13/11 tarihinde, Pearson Inc. “Operasyon” adında yüksek öğrenim için tedarikçi tarafından sunulan ücretsiz bir ÖYS duyurusu yaptı. Böyle bir ücretsiz hizmeti desteklemek için Pearson, içeriğinin daha fazlasını satabileceğini umuyordu (bu, OpenClass teslimat ekosistemi için optimize edilmiş). Bununla birlikte, Pearson’un bu sistemi 1/1/2018 tarihinde kaldıracaklarını duyurmasından hareketle bu ücretsiz tedarikçi-barındırıcı çözüm modeli de (Google gibi diğer bulut tabanlı yazılım işletme modellerine benzer şekilde), çok uygulanabilir görünmemektedir.

Özellikle video gibi belirli türdeki içerikleri dışarıda barındırmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, YouTube® ve Vimeo® , videoları yüklemenize ve daha sonra bir kod ile bunları ÖYS’de oynatmanıza imkân sağlar. SoundCloud® ses için aynı şeyi yapabilir. Bununla birlikte bazı kurumsal ağların çalışanlara bu sitelere erişmesine izin vermediğini dikkate almalısınız. Ayrıca, bu siteleri kullanmasanız bile, video oynatıcı ile ilgili, kullanıcı grupları için izin düzeyi, kullanıcı kimlik doğrulama düzeyi ve video akışının yayın güvenliği gibi dikkate alınması gereken hususlar olabilir. Bu, özellikle çalışanların oluşturduğu video paylaşım ortamları için geçerlidir. Gizlilik, güvenlik ve videoların mülkiyeti hakkında endişeler varsa, video akışı önemli bir gereklilik ise; bu videoların izleyicinin bilgisayarına indirilmesine engel olabilir.

Facebook® gibi ücretsiz bulut tabanlı ÖYS’ye benzer servis sağlayıcıları konusunda dikkatli olun. Hizmet şartlarını dikkatlice okuyunuz. Hiç şüphesiz buralarda reklam olacaktır ve ne kadarının fazla olduğunu sizin belirlemeniz gerekecek. Gizli özellikler, servis sağlayıcıların kullanıcı listelerinizi kelle avcılarına veya spam göndericilere satışını içerebilir. İçerik yüklendikten sonra mülkiyeti servis sağlayıcıya aktarabilir. Kullanıcılarınızı erişim için faturalandırıyorsanız, muhtemelen ticari bir lisansa ihtiyacınız olacaktır.

Not: Tedarikçi tarafından barındırılan çözümlere bazen “UHS” (Uygulama Hizmeti Sağlayıcısı) çözümleri denir. UHS’yi bir web programlama komut dosyası olan Etkin Sunucu Sayfaları ile karıştırmayınız.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş