Açık Mimariler

“Açık mimari”, ÖYS’ nin sağladığı bir işlevle ÖYS tedarikçisi tarafından sağlanan bir işlevi değiştirmek de dahil olmak üzere, dış uygulamaların ve sistemlerin ÖYS ile bütünleşmesini sağlayan API’lere sahip olduğunu gösterir. Bazı durumlarda tedarikçi, müşterinin seçebileceği yüzlerce API sunar. Açık mimariler, potansiyel kullanıcıların uygulamalarında “kaputun altına bakmalarına” izin vererek, ÖYS tedarikçisinin parçası üzerindeki özel kontrolün ve kısıtlamaların gevşetilmesini ifade eder.

Açık mimariyi etkinleştirmek için, tedarikçi genellikle mimarisinin tamamını veya bir kısmını eklenti / sistem entegrasyonu geliştiricileriyle paylaşmalıdır. Bu, mimarlık bilgilerini paylaşan varlıklar arasında bazı lisans anlaşmaları gerektirebilir.

Açık mimari ürünler hizmet odaklı bir mimariye sahip olma eğilimindedir ve daha az kapalı sistemler ve daha çok genişletilebilir platformlar olarak tasarlanma eğilimindedir. Bu nedenle, yenileme ve deneylemeyi daha fazla teşvik etme eğilimindedirler.

Sistemlerinin iç çalışmalarını halka açık bir şekilde ortaya koymaktan kaynaklanan rekabetçi dezavantaj potansiyeline rağmen, bazı Tedarikçiler müşterilerini tercih ediyor çünkü müşterileri ÖYS tedarikçisinin geliştirmek için yeterince önemli olmadığını düşündüğü ekleri satın alarak sistemi kolayca kişiselleştirmek isteyebiliyorlar.

Açık mimariler, çekirdek ÖYS sistemine modül olarak entegre edilebilecek üçüncü taraf uygulamalar için önemli bir pazar yaratılmasını sağlamıştır. Bu modüller, bir KKP sistemiyle veri paylaşma özelliği sağlamak için, öğrenen arayüzüne (web portalı veya cep telefonuna ekleyebileceğiniz widget’lara benzer) bir takvim işlevi eklemek gibi herhangi bir şeyden her türlü işlevi sağlayabilir.

Gelecekte, bazı üçüncü taraf eklenti uygulamaları, ÖYS’ye genel bir yetenek eklemek yerine, yalnızca belirli bir içerik parçası ile ilişkilendirilebilir. Bu dersi alan kullanıcıların deneyimini özelleştirebilir ve en üst düzeye çıkarabilirler.

Açık mimariler, kurumsal öğrenme ihtiyaçlarınızda ve genel olarak öğrenme teknolojisinde değişiklik yapılması beklenen durumlarda riski önemli ölçüde azaltabilir. Bu durumlarda, açık bir mimari, ÖYS’nizin kullanım ömrünü uzatmak için, yerine değiştirmek zorunda kalmak yerine, ihtiyaç duyulan işlevselliği artırmaya izin verebilir.

4.9 ÖYS’ler için Güvenlikle ilgili hususlar bölümünde belirtildiği gibi, edinmeyi düşündüğünüz ürünü oluşturmak için hangi programlama dilinin ve üçüncü taraf OEM bileşenlerinin kullanıldığını bilmek önemlidir. Bazı programlama dillerinin PHP gibi kendi içinde güvenlik önlemleri vardır. Ayrıca, sistemi özelleştirmeniz gerekecekse, programcılarınızın bu programlama dili için beceri kümelerine ve üçüncü taraf bileşenlerini değiştirmek için lisanslama erişimine sahip olması gerekir.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş