Fiyatlandırma Modelleri

Birçok büyük yazılım sistemlerinde olduğu gibi, tedarikçiler kendi özel fiyatlandırma modellerine sahip olacaklar ve piyasada en iyi şekilde konumlandıkları ve ihtiyaçlarını karşıladıklarını hissedecekler. Bu, tedarikçiler arasındaki fiyatları karşılaştırmayı zorlaştırır. Bununla birlikte, aşağıdaki gibi bazı temel fiyatlandırma modelleri vardır:

 • Sürekli lisans – bu model, yazılımı “sahiplenmenize” olanak sağlayan bir kerelik ücret ödemeyi içerir. Bu, ücretin ne olduğuna ve sistemi ne kadar kullanmayı planladığınıza bağlı olarak sizin için bir maliyet tasarrufu modeli olabilir. Bu model, sisteminizi güvenlik duvarınızın veya genel bulut hizmetinin arkasında barındıracağınızı varsayar (Daha fazla bilgi için 4.10 Barındırma seçenekleri bölümüne bakınız).
 • Abonelik tabanlı lisans – bu model açık arayla en standart olanıdır (aslında her türlü büyük yazılım sistemi için). Kullanıcı sayısına, kullanıma, depolamaya vs. göre (genellikle aylık) ücret alınır. Bu genellikle, sistemin tedarikçi firmanın güvenlik duvarının arkasında barındırıldığını (daha fazla bilgi için bk. 4.10 . Barındırma seçenekleri ) ve bu nedenle ücretlendirilen fiyatı belirleyen kullanım modelleri tedarikçi tarafından izlenebilir. Bu tür lisans kapsamında, fiyatı belirlemek için kullanılabilecek birkaç kullanım şekli vardır:
  • Kullanıcı temelli – Bu model, kurumdaki çalışanların sayısını veya fiyatlandırma için temel olarak kurumda eğitime ihtiyaç duyabilecek çalışanların sayısını kullanır. Bu “kullanıcılar”, yaşam döngüsünde sisteme giriş yapabilecek maksimum insan sayısıdır. Genellikle (örneğin; 10.000 ile 20.000 kullanıcı arasında) oturum sırası vardır. Kullanıcıları, sistem kapasite oturumlarına sahip bir fiyatlandırma modeli olarak düşünmemek gerekir. İkincisi, sistemi aşırı yük olmadan güvenle kullanabilen eş zamanlı kullanıcıların sayısıdır. Kullanıcı tabanlı fiyatlandırma, “extranet” kullanıcıları ile birlikte sorunlara dönüşebilir. İş ortaklarının, müşterilerin ve şirket dışındaki diğer kişilerin (yani çalışanlar dışında) sistemi kullanması gerekiyorsa, bunların numaralarını doğru şekilde belirlemek karmaşık olabilir ve güvenilir olmayan tahminlere dayalı olması gerekebilir.
  • Kullanım-temelli – Bu model, sistemi gerçekten kullanan öğrenenlerin sayısına dayanır. Sistemi kullanabilen potansiyel kullanıcı sayısının koltuk temelli fiyatlandırmada olduğu gibi değil; eğitim almak için onu gerçekten kullanan numaraya (bazen “aktif kullanıcı başına ödeme” modeli olarak adlandırılır) veya kullanma niyetinde oldukları kayıtlara (“kullanıcı başına ödeme” modeline) dayanır. Zaman periyodunun da fiyatta hesaba katılması gerekmektedir. Bir kursa kayıt yaptıran ve sadece bir günlüğüne kullanan 1000 kullanıcı ile 6 ay boyunca o kursu kullanan 1000 kullanıcının fiyatlandırma senaryosu farklı olabilir. Bu modelde, tedarikçiye sistemin “kullanımı” ile ne kast edildiğinin tanımlamasını sormalısınız. Tüm müfredat için sadece kayıt olmak, müfredatta tek bir derse başlamak, videolar gibi kaynaklara erişmek gibi tanımlamalar yapılabilir. Kullanım temelli modeller, özellikle çekici olan bir çözümü (bk. 4.10 Barındırma seçenekleri ) oluşturabilir; çünkü kuruluşunuzun, bant genişliği ve en yüksek yükleme süreleriyle başa çıkması için sürekli bir sunucu idame etmesi gerekmez. Bu tedarikçinin sorumluluğundadır ve yalnızca kullanım potansiyeli yüksek olan (potansiyel olarak) kısa süre için ücretlendirilirsiniz.
  • Bu model, yeni ürün sürümleri ve mevsimsel döngüler gibi olaylar nedeniyle, beklenen ÖYS kullanımındaki dalgalanmalar için özellikle caziptir. Belirli kısa süreler dışında sistemin çok az kullanıldığı durumlarda, koltuk temeline göre ödeme yapmak kullanılan süre için kullanım başına ödeme yapmaktan daha az ekonomik olabilir.
  • Depolama-temelli – Bu model ÖYS’nin içerik deposu bölümünde saklanan dosyaların büyüklüğüne dayanmaktadır; Dosyalar ne tür olursa olsun, 10 Gb dosya, 5 Gb dosyadan fazlasına mal olur.
  • Sabit ücret – Bu model için kaç kullanıcıya sahip olduğunuz veya ne kadar bant genişliği veya dosya alanı ihtiyacınız olduğu önemli değildir. Ücret tüm durumlarda aynıdır. Bu, daha önce bahsedilen kalıcı lisansa benzer ancak burada tek seferlik ücret yerine periyodik bir abonelik ücreti ödersiniz. Bu tür ÖYS’in bir örneği Topyx’dirx® .
  • Ücretsiz – Bu sadece ücretsiz yazılımı indirip kendiniz barındırdığınız açık kaynak kodlu ÖYS’ler için geçerlidir (aksi halde barındırma için ödeme yaptığınızda ücretsiz olmaz). Elbette, böyle bir sistemi korumak ve özelleştirmek için birçok yardımcı maliyet vardır, bu yüzden teknik olarak “ücretsiz” değildir. Açık kaynak ÖYS’ler hakkında daha fazla bilgi için bk. 4.6 Açık kaynaklı veya ücretsiz yazılım çözümleri

Bu fiyatlandırma modellerinin yanı sıra, bazı tedarikçiler bir ücret karşılığında kilidi açılabilen ek özellikler dizisi sunar. Örneğin, temel ürününüze eklenen bir web konferansı aracıyla video akışı veya entegrasyonunuz olabilir. Temel seviyenin üzerinde satın alabileceğiniz destek kademeleri de vardır. Kullanmaya niyetli olmadığınız şeyler için ödeme yapmadığınız için özellik veya destek katmanları size tasarruf sağlayabilir.

Lisans

Bu Kitabı Paylaş