Kurumsal ÖKA Paylaşımı

Bireysel işletme birimleri için bir ÖKA örneğinin oluşturulmasının popülerliği büyük oranda ekonomiktir; bir kurumun (özellikle Federal devlet gibi büyük bir kuruluşun), her biriminin, dairesinin vb. ayrı bir sistemi satın almasının zorunluluğu yerine aynı sistemi paylaşarak para tasarrufu yapmasına olanak tanır. ÖKA paylaşımının gerçekleştirilebileceği iki yol vardır. Birincisi, kurum bir ÖKA üzerinde kullandıklarından daha fazla bir kapasite için ödeme yapıyorsa ve bir başka kuruluş bu kapasiteyi en çoğa kadar doldurabilir. Bu daha büyük kapasitenin kullanılmasıyla ilgili bakım ve idare dışında hiçbir kuruluş için ekstra bir maliyete neden olmaz. Bu düzenleme, koltuk bazlı bir fiyatlandırma modeli (bk. 4.9 Fiyatlandırma modelleri) ve ÖKA tedarikçisi ile satın alma organizasyonunun diğer kuruluşlarla paylaşmasına izin veren bir lisansla sağlanır.

Diğer düzenleme, kullanılmayan kapasitenin yeterli olmadığı durumlarda gereklidir. Bu durumda, ÖKA alıcı kuruluşu, maliyeti karşılayan daha yüksek kapasiteyi kullanan kuruluşla birlikte daha fazla çalışan sayısı temelli veya daha yüksek bir kapasite katmanı satın alır. Bu, yüksek kapasiteyi kullanan bir kurum için son derece ekonomik olarak avantajlı olabilir, çünkü tedarikçiden ayrı bir ürün veya sağlayıcı paketi satın almak yerine, mevcut bir ÖKA’yı bu şekilde paylaşmak neredeyse her zaman yüksek bir oranda maliyet tasarrufu sağlar. Bu düzenleme, fiyatlandırma modeli ya koltuk bazında veya kullanım bazında (bk. 4.9 Fiyatlandırma modelleri) olduğunda ve ayrıca lisans kurallarına tabi olduğunda kullanılabilir.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş