Açık Mimariler

“Açık mimari”, ÖKA’nın sağladığı bir işlevle ÖKA tedarikçisi tarafından sağlanan bir işlevi değiştirmek de dahil olmak üzere, dış uygulamaların ve sistemlerin ÖKA’ya bütünleşmesini sağlayan API’lere sahip olduğunu gösterir. Bazı durumlarda tedarikçi, müşterinin seçebileceği yüzlerce API sunar. Açık mimariler, ÖKA tedarikçisinin mülkiyet kontrolü ve kısıtlamalarının esnetilmesini sağlayarak, potansiyel kullanıcıların uygulamalarında “kaputun altına bakmalarını” sağlar.

Açık mimariyi etkinleştirmek için, tedarikçi genellikle mimarisinin tamamını veya bir kısmını eklenti / sistem entegrasyonu geliştiricileriyle paylaşmalıdır. Bu, mimarlık bilgilerini paylaşan varlıklar arasında bazı lisans anlaşmaları gerektirebilir.

Açık mimari ürünler hizmet odaklı bir mimariye sahip olma eğilimindedir ve daha az kapalı sistemler ve daha çok genişletilebilir platformlar olarak tasarlanma eğilimindedir. Bu nedenle, yenileme ve deneylemeyi daha fazla teşvik etme eğilimindedirler.

Sistemlerin iç işleyişi, kamunun ortaya çıkarması sonucu açığa çıkan rekabet dezavantajlarına rağmen, bazı tedarikçiler onları desteklemektedir; çünkü müşterileri ÖKA tedarikçisinin hissedemeyeceği eklemeleri satın alarak sistemi kendi başlarına kolayca uyarlayabilmek istiyor.

Açık mimariler, modüller olarak çekirdek ÖKA sistemine entegre edilebilecek üçüncü taraf uygulamalar için önemli bir pazar yaratılmasını sağlamıştır. Bu modüller, veri görselleştirme motorlarından, bir KKP sistemine veri iletme kabiliyetine kadar uzanan her türlü işlevi sağlayabilir.

Açık mimariler, kurumsal öğrenme ihtiyaçlarınızda ve genel olarak öğrenme teknolojisinde değişiklik yapılması beklenen durumlarda riski önemli ölçüde azaltabilir. Bu durumlarda, açık bir mimari, değiştirmek zorunda kalmadan gerekli işlevselliği aşamalı olarak ekleyerek ÖKA’nızın faydalı ömrünü uzatmanıza izin verebilir.

4.15 ÖKA için Güvenlikle ilgili Hususlar bölümünde belirtildiği gibi, edinmeyi düşündüğünüz ürünü oluşturmak için hangi programlama dilinin ve üçüncü taraf OÜÜ bileşenlerinin kullanıldığını bilmek önemlidir. Bazı programlama dilleri için kendiliğinden güvenlik önlemleri vardır. Ayrıca, sistemi özelleştirmeniz gerekecekse, programcılarınızın bu programlama dili için beceri kümelerine ve üçüncü taraf bileşenlerini değiştirmek için lisanslama erişimine sahip olması gerekir.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş