Kullanıcılara Ayrılan Bant Genişliği ve Sunucu Kapasitesi

Çoğu kuruluş için, ÖKA sunucusuna giden trafiğin bant genişliği, yoğun kullanım süreleri dışında bir sorun teşkil etmemektedir. Bu sorunun farklı çözümleri vardır. Basit bir şekilde, bir öğrenme deneyimindeki kurslar veya gruplar arasındaki öğrenme tamamlama sürelerini kesmek, böylece xAPI ifadeleri sunucuda bir kerede yığılmaz.

Ancak, özellikle uzak bölgelerde veya mobil cihazlarda Kendi Cihazını Kendin Getir [bring your own device] veri planları kullanılıyorsa, ÖKA’dan gelen kullanıcılara yönelik bant genişliği (yöneticiler için veya ÖKA verilerinin adaptif senaryolarda sistemler tarafından kullanıldığı durumlarda) bir sorun olabilir. Satış noktalarında yerinde eğitim alan çalışanların, satış noktası sistemleri, güvenlik sistemleri, müşteri Wi-fi vb. ile bant genişliğini paylaştığı perakende satış mağazalarında bile bir sorun olabilir. Eğitim için videoların (özellikle yüksek çözünürlüklü) giderek daha fazla kullanılması, mağaza içindeki tüm kullanıcılar için önemli bir yavaşlamaya neden olabilir. Bu, yalnızca eğitim videolarında gecikme yaşayan kursiyerler için değil aynı zamanda mağazadaki alışverişleri vs. tamamlamaya çalışan müşteriler için de sorunlara neden olabilir.

Sunucu kapasitesi sorun olduğunda aşağıdaki soruların yanıtlanması gerekebilir (Betts, 2015):

  • Sunucularınızdan kaç eş zamanlı istek yapılacak?
  • Dakikada kaç ifade gönderilecek?
  • Her bir talebin ne kadar sürede işlenmesi gerekiyor?
  • Veriler kaç sorgulama yapacaktır?

Little’in kanunu, bu tür hesaplamaları yaparken yardımcı olabilir. Bk. http://en.wikipedia.org/wiki/Little%27s_law

Sunucu yükünü azaltmak için bir strateji (Betts, 2015), Etkinlik Sağlayıcınızdan PUT taleplerini (yani, öğrenme deneyimini veya ifade gönderen diğer varlıkları) istiflemektir. Çok sayıda ifade gönderen etkinlik sağlayıcıları için, bir sunucunun 1000 talebe sahip 1000 isteği işlediğinden, her biri için 1 bildirim içeren 1000 isteği işleyebilmesi daha kolaydır. Bu son derece geçerlidir; ÖKA gözlemlenen süre ile kaydedilen ifade süresi arasında ayrım yaparak bu durumla uygun şekilde ilgilenir.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş