ÖKA’nızın İşletilmesi ve Yönetilmesi İçin Planlama

ÖKA’lar ve ÖYS’ler arasındaki önemli farklardan biri, ÖKA’ların geri planda, yani son kullanıcılar tarafından görünmez şekilde çalıştığı gerçeğidir. Aslında bir öğrenme deneyimi içindeki etkileşimlerinin, ÖKA’ya gönderilecek xAPI ifadelerini tetiklediğini bilmeyebilirler. Öğrenme ilerlemeleri hakkında geri bildirim sağlayan gösterge panoları hariç, öğrenme ekosistemlerinin bir özelliği ise, muhtemelen ÖKA raporlarını veya görselleştirmelerini görmeleri gerekmeyecektir.

ÖKA’nızı almadan önce, tüm potansiyelini kullanacak ve onu edinme kararınıza yol açan performans farkını giderecek şekilde sorunsuz çalışmasını sağlayacak bir ön plana sahip olmalısınız. Ayrıca, sistemin yaşam döngüsü boyunca amaçlanan görevini gerçekleştirme kabiliyetini etkileyebilecek karmaşayı ve kurumsal engelleri önlemek için hem sistemi hem de içeriğin korunması konusunda net olmak istersiniz. Bu ön plan olmadan, satın alma işlemini onaylayacak kişiler sizi şüpheyle karşılayabilirler.

Bu ön plan, muhtemelen sisteminiz tamamen kurulduktan sonra, biraz aşina olduktan ve iş gereksinimlerinizi, süreçlerinizi ve politikalarınızı en iyi şekilde ifade etmek için sistem özelliklerinden nasıl yararlanılacağını daha iyi anladıktan sonra değişecektir. Bunun tersi de geçerlidir; 4.22 Personel ve süreçlerin sistem kapasitesine uyarlanması bölümünde açıklandığı gibi, sistemin standart özelliklerine ve iş akışlarına uyacak şekilde süreçlerinizi ve politikalarınızı değiştirmenin daha kolay olduğunu belirleyebilirsiniz.

Sorunsuz bir uygulamayı sağlamak için, satın alma aşamasında bu planlama işlemine başlamanız gerekir. Planınızın bazı yönleri, özellikle tedarikçi uygulama danışmanı olarak hareket ederse, ÖKA ve tedarikçi seçiminizi etkileyebilir.

ÖKA alımlarını planlarken BT departmanınızın çoğu ÖKA’nın kullandığı NoSQL veri tabanını kullanmaya hazır olup olmadığı göz önünde bulundurulması gereken teknik sorudur. ÖKA’lar için NoSQL veri tabanları kullanılır çünkü bunlar:

  • xAPI ifadeleri gibi yapılandırılmamış verileri depolamak için çok uygundur.
  • Ölçeklenebilirlik için iyi bir seçimdir
  • Yedekli çalıştırma için üretilmiştir (örneğin, MongoDB’nin bir özelliği olarak Çoğaltma Setleri).

Ancak, NoSQL, çoğu BT uzmanının kullandığı normal LAMP / WAMP kurulumundan farklı bir mimaridir. Birçoğunuz, personelinizin bunu yönetmek için ne kadar iyi hazırlandığını araştırmanız gerekir.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş