Test ve Derecelendirme Ortamları

ÖKA’nız için muhtemelen üç ayrı ağ üzerinde en az üç derecelendirme ortamı kurmanız önemlidir. Bir ÖKA alırken, bunu hesaba katmalısınız. Test ve evreleme ortamı gerekliliklerinin göz önünde bulundurulması, genellikle satın alma işleminden sonraya kadar bir gözetimdir (bu noktada, uygulamanın uygulanmasında finansal engeller vardır). Bu üç ortam şunlardır:

  • Geliştirme içerik geliştiricilerin içeriklerini ÖKA’ya yüklemeleri, yapılandırmaları ve test etmeleri ve yöneticilerin sistemdeki büyük değişiklikler için “bu durumda ne yapmalı” senaryoları gerçekleştirmeleri için.
  • Test (Aşama olarak da adlandırılır) Geliştirme ortamında yapılan içerik ve ana yapılandırma değişikliklerinin üretim ortamına geçirilmeden önce doğrulanması ve en sonunda onaylanması için. Sistemin bu örneği her bakımdan üretim sistemi ile tam olarak eşleşmelidir.
  • Üretim – Öğrenenlerin ve yöneticilerin kullandığı canlı sistem.

Bu ortamlar ayrı kurulumlar olmak zorunda değildir. İzole alanlar veya tek bir sistemin örnekleri aynı derecede etkili olabilir; ancak, bu ortamların her biriyle ilişkili kullanıcı grupları için güvenlik duvarı kısıtlamaları ve farklı erişim gereksinimleri bunu engelleyebilir.

Üretim ortamınıza ek olarak bu ortamların edinilmesi muhtemelen fiyatlandırmayı ve altyapı gereksinimlerinizi etkileyecektir. İçerik geliştirme tedarikçileri gibi harici birimlerin ek örnekleri kullanması gerekiyorsa, lisanslama karmaşık olabilir. Onlar için özel lisanslar gerekli olabilir. ÖKA tedarikçileri gelecekte daha önceden yapılandırılmış bu derecelendirme ortamlarını içeren paketleri (“kum havuzları”) satabilirler.

Yeni ÖKA sürümleri / özellikleri / özelleştirme ve test içeriğini aynı ortam veya örnek üzerinde sınama konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu durum sorunlara yol açabilir, örneğin test ortamında iyi çalışan bir içerik üretim sisteminde iyi çalışmayabilir, çünkü bunlar tamı tamına aynı değildirler.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş