Barındırma Seçenekleri

ÖKA de dahil olmak üzere çoğu kurumsal öğrenme sistemini barındırmak için üç seçenek vardır:

 • Güvenlik duvarınızın arkasında bulunan
 • Tedarikçi tarafından barındırılan
 • Herkese açık bulutta barındırılan

Çoğu ÖKA tedarikçisi ilk iki seçeneği sunarken çok azı son seçeneği sunar. Bir sağlayıcı tarafından barındırılan ÖKA, şirketinizin güvenlik duvarının arkasında kendi personeliniz tarafından değil (“güvenlik duvarınızın arkasında” seçeneği”), tedarikçi tarafından sunucuya yüklenir ve yönetilir. Tedarikçi tarafından barındırılan bir ÖKA, personeliniz tarafından kurumsal güvenlik duvarınızın arkasında değil (“güvenlik duvarınızın arkasında” seçeneği), tedarikçinin sunucusunda kurulur ve yönetilir . Genel bulut çözümleri, ÖKA’yı kendi kurumsal güvenlik duvarınızın arkasında değil, Amazon Web Services (AWS) gibi bir genel bulut hizmetinde barındırmaya yönlendirir. Bu, personeliniz veya tedarikçi firmanız tarafından düzenlenebilir ve yönetilebilir. Bazı durumlarda, tedarikçiler sunucularında barındırmaz, ancak bunu yalnızca halka açık bulut hizmetinde yapar; bu durumda, “ tedarikçi tarafından barındırılan” denilse de bu fiilen herkese açık bulutta barındırıldığı anlamına gelir.

Siz (tedarikçi değil) ÖKA’nız için genel bir bulut barındırma düzenlemesi kullanıyorsanız, hâlâ ÖKA üzerinde tam yapılandırma ve yönetim kontrolüne sahipsiniz demektir. Tek fark, yazılımın güvenlik duvarınızın dışında kiralanan sunucu altyapısında barındırılmasıdır. Bununla birlikte, herkese açık bulut barındırma, sunucu yapılandırma seçenekleri sınırlı olduğu için genellikle diğer iki seçenekten farklı bir yaklaşım gerektirir; bunlar bulut servis tedarikçisi tarafından kontrol edilirler. Çoğu zaman tedarikçiler, bulut altyapısı gereksinimlerine uyum sağlamak için ÖKA’larında değişiklik yapmalıdırlar.

Genel bulut barındırma ÖKA çözümlerinin avantajları, genel bulut barındırma sistemleriyle aynıdır. Sunucu altyapısını kendiniz almanıza ve korumanıza gerek yoktur (büyük bir ÖKA kurulumu için önemli olabilir) ve ağınızda daha az yük barındırır. Güvenlik duvarınızın dışındaki bir sunucuda barındırılmaya başlanması, güvenlik endişelerini artırabilir, ancak (bunlar yavaş yavaş azaltılır- örneğin, SB bazı dahili SB sistemleri için Amazon Web Hizmetlerini barındırmaya izin verir). Öte yandan, ÖKA’ya bildirimler yazabilmek için kurumsal ağınızın dışındaki kullanıcılara ihtiyacınız varsa, güvenlik duvarınızın arkasında olmaması da bir artı olabilir ve ağınıza gelen yabancıların güvenlik ihlalleri hakkında endişelenmek istemezsiniz.

Tedarikçi tarafından barındırılan çözümler genellikle “SaaS” (hizmet olarak yazılım) veya “bulut” çözümleri olarak adlandırılır, ancak bu terminolojinin kullanımı kafa karıştırıcı olabilir. SaaS veya bulut, ÖKA gibi tüm sistemi oluşturan yazılım hizmetleri veya bileşenlerinin ayrıştırılmış, İnternet tabanlı bir koleksiyonuna başvurmak için kullanılabilir. Uygulamada, bu hizmetler neredeyse her zaman tedarikçinin sunucusunda barındırılır, ancak intranetinize özel bir bulut veya özel olarak tasarlanmış bir hibrit bulut olarak yüklenebilirler (bk. 4.9 ÖKA için güvenlikle ilgili hususlar bölümü).

Tedarikçi tarafından barındırılan bir platformun avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Sistemin yerel kurulumunu desteklemek için gereken donanım ve ağ altyapısı maliyetini ortadan kaldırır
 • İdame ve bakım için personel maliyetlerinizi düşürür
 • Kurumsal ağa daha az bant genişliği yükü getirir
 • İçerik ve özellik güncellemeleri, personelinizin müdahalesi olmadan gerçekleştirilebilir
 • Sistem yükseltmelerinin ve yamalarının zamanında uygulanmasını garanti eder; çoğu tedarikçi barındırdıkları kurulumları aylık olarak yükseltir. Tedarikçi tarafından kullanılabilir hale getirilen güncellemelerin sisteminize yüklenmesi birçok nedenden dolayı gecikebilir.
 • Tedarikçinin yükseltmeler ve yamalar için sorumluluk alması, bütünleşmelerinizi yeniden kurma aşamasında karşılaşacağınız sıkıntıları önler.
 • Daha hızlı uygulama sağlar. Bu, örneğin, tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm için 3 hafta sürerken, güvenlik duvarı ardındaki bir çözüm için 6 ay sürecek şeklide dramatik fark oluşturabilir. Bazı durumlarda, yazılım sihirbazları süreci kolaylaştırmak ve kullanıcılara adım attırmak için kullanılır.
 • Çok az dahili teknik destek veya geliştirme gerektirir
 • Çalışma süresinin sürdürülmesi için teşvikler ve garantiler sağlar (tedarikçiye karşı belirlenen mali cezalar yoluyla).
 • Tedarikçi tarafından işlendiği için veri merkezi uyumluluğunu sağlar (özellikle yabancı ülkelerdeki veri merkezleri için)
 • Kullanımdaki geçici dalgalanmaları (yeni ürün sürümleri, sezonluk etkinlikler vb.) açıklamak için daha kolay ölçeklendirir; genellikle barındırma tedarikçileri tarafından uygulanan tipik merkezi sistem mimarisi sayesinde, yük müşteri uygulamaları arasında dinamik olarak paylaştırılır ve dengelenir.
 • Tedarikçinin ölçeklendirme için sorumluluk alması nedeniyle, aşırı yüklenme zamanlarında normal yükü desteklemek için gereksiz olabilecek ek sunucular ve bant genişlikleri satın alma ve bakımını yapma maliyetinizi ortadan kaldırır.
 • Genellikle daha ekonomik olabilen kullanım tabanlı bir fiyatlandırma modeli ile ilişkilendirilir (bk. 4.9 Fiyatlandırma modelleri)
 • Sözleşmeye bağlı olarak, başka bir tedarikçiye geçmek veya tedarikçi ilişkisini sonlandırmak daha kolay olabilir

Tedarikçi tarafından barındırılan bir çözümün temel dezavantajlarından biri, yerel özelleştirmeye yönelik fırsatları ve kapsamı kısıtlamasıdır. Ayrıca, tedarikçi tarafından barındırılan çözümler giderek daha güvenilir hale geliyor olsa da bu çözümler hala kuruluşunuz tarafından istenen güvenlik düzeyini sağlamıyor olabilir.

Güvenlik sorunu sadece yetkisiz erişimle ilgili değil, aynı zamanda firmanın sunucusunda, kontrolünüz dışında güvenlik duvarınızın dışındaki xAPI bildirimlerine ticari sırlar ve diğer fikri mülkler koyabileceğiniz gerçeğiyle de ilgilidir. Kuruluşunuzun politikası bunu yasaklıyorsa, tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm sizin için uygun olmayacaktır. Ayrıca, ifadelerde saklanan gizli veriler varsa tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm genel olarak kabul edilmez. Daha fazla bilgi için bkz: 4.15 ÖYS’leri için güvenlikle ilgili hususlar.

Son olarak, devlet kurumları için, tedarikçi tarafından barındırılan çözümler bir seçenek olmayabilir, çünkü devlet kuralları sistemlerin doğrudan mülkiyet ve kontrolünü zorunlu kılma eğilimindedir ve tedarikçi tarafından sunulan çözümler kiralamaya benzer bir düzenlemedir.

Çoğu tedarikçi tarafından sunulan çözüm senaryoları, her bir müşteri için yazılımın ayrı bir örneğini oluşturmak yerine, birden fazla müşteriyi ((her müşterinin depolanan verilerini diğerlerinden ayıran özelliklerle) desteklemek üzere tasarlanan tek bir yazılım örneğini içerir. Bu, tedarikçi için, birçok müşteriye aynı anda düzeltme ekleri veya sürüm yükseltmeleri uygulayabilecekleri verimliliği sağlar. Bu, tedarikçi için operasyonel ÇD’yi (Çaba düzeyi) düşürür ve onların ürünlerini geliştirmeye daha fazla odaklanmalarını sağlar. Tedarikçi-barındırmalı sistemler, tedarikçi tarafından korunur ve müşterinin gerektirdiği asgari müdahaleyle yönetilir, bu şekilde yazılım yükseltmeleri ile ilgili olarak dağıtım planlaması derdinden kaçınılabilir.

Barındırılan çözümleri sunan tedarikçiler, her yerden 7/24 kesintisiz barındırma hizmetini ve ağ alt yapısını sağlamayı vaat ederler. Barındırdıkları sistem ölçeklenebilir ve artık yedekleme ve güvenlik özelliklerine sahip olmalıdır. Bunlar, tedarikçi tarafından barındırılan bir çözüm satın almaya karar verirseniz alım süreci sırasında durum tespiti doğrulaması için gereken öğelerdir. Ortalama çalışma süresi yüzdesi garantileri genellikle ÖKA hizmet seviyesi sözleşmesine yazılır. Bir web izleme hizmetini kullanarak çalışma süresini bağımsız olarak doğrulamak isteyebilirsiniz. Bu hizmetler, birden çok küresel uç noktadaki erişimi izler. Bir sorun ortaya çıkarsa, cep telefonunuza kısa mesaj ulaştırılır. Bazı izleme hizmetleri oldukça gelişmiştir. İzleme hizmetleri aslında arka uç işlevselliğinin yanı sıra sitenin kullanılabilirliğini doğrulamak için verilere dayalı Web sayfası öğelerini düzenli olarak okuyabilirler.

Tedarikçi tarafından barındırılan çözümler genellikle daha pahalıdır (yaklaşık % 20) çünkü bakım ve yönetim için sorumlulukları müşteri yerine tedarikçinin almasını gerektirir.

Sistemi satın almaya karar vermeden önce tedarikçide barındırmalı bir çözümü bir süre için kullanarak “satın almadan önce dene” yaklaşımından faydalanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, tedarikçi tarafından sunulan bir çözümü satın alırken maksimum sayıda kullanıcı için düz lisanstan ziyade, ölçülebilir (kullanım için ödeme fiyatı) bir tedarikçi barındırmalı çözümü göz önünde bulundurun.

Not: Tedarikçi tarafından barındırılan çözümlere bazen “UHS” (uygulama hizmeti sağlayıcısı) çözümleri denir. UHS’yi bir web programlama komut dosyası olan Active Server Pages ile karıştırmayınız.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş