Öğrenme Yolları ve İş Akışları

“ÖKA’nın” ÖYS gibi kullanılması amacıyla, bazı tedarikçiler yönetici için ÖYS’lerin standart özelliklerine (genellikle ÖYS’lerde “müfredat” olarak adlandırılan) benzer şekilde öğrenme yolları oluşturma yeteneğini eklediler. xAPI’nin öğrenme dışındaki alanlara uygulanabilirliği ve sistemde neredeyse işlevsel olarak özdeş olmaları nedeniyle, bu ÖKA’lar genellikle iş akışlarını da içerir.

Bir ÖKA’da uygulanan bu özellik, yaratılması gereken belirli bir öğrenme yolundaki tüm etkinlikleri tanımlamak için belirli fiilleri ve bağlam dizelerini (esas olarak bir xAPI “tarifi”) oluşturmaktır. Tipik xAPI stilinden ve bir ÖYS’den farklı olarak, bu özellik normal olarak bir ÖYS tarafından izlenmeyen çevrimdışı aktiviteleri ve mikro düzeyde değerlendirme davranışlarını kapsayabilir. İş akışları için, bir işlemdeki adımları veya görevleri içerir. İfadeler, “Kullanıcı x öğe 1’i tamamladı (c yeterlilik seviyesinde)”, “Kullanıcı x madde 2’yi tamamladı (b yeterlilik seviyesinde)” vb. gibidir.

Öğrenci veya çalışan bu faaliyetleri gerçekleştirdiğinde ve açıklamalar öğrenme yoluna veya iş akışı modeline (yani, xAPI tarifi) uygun olan ÖKA’ya gönderilir. Öğrenme yolu / iş akışı üzerindeki maddelerin kazanımı günlüğe kaydedilir. ÖKA’daki bir gösterge panosu, her bir kilometre taşı için yolun, yeterliliğin veya kalite puanlarının karşılanmasına yönelik ilerlemeyi gösterir.

ÖKA’da, bir dizi olayın gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini, ÖKA içinde gösterilip gösterilmediğini ya da başka sistemlere gönderilip gönderilmediğini gösteren ÖKA’daki ifadelerin iç sorguları, ÖKA tedarikçileri tarafından daha da geliştirilmesi gereken bir özelliktir. Dizinin tamamlanması, ÖKA’nın içinde veya dışında çeşitli olayları tetikleyebilir.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş