Fiyatlandırma Modelleri

Birçok kurumsal yazılım sisteminde olduğu gibi, tedarikçiler kendi özel fiyatlandırma modellerine sahip olacaklarını düşünerek piyasada en iyi olduklarını ve ihtiyaçları karşıladıklarını hissedeceklerdir. Bu durum tedarikçilerin sunduğu farklı fiyatların karşılaştırılmasını zorlaştırır. Bununla birlikte, aşağıdaki gibi bazı temel fiyatlandırma modelleri vardır:

  • Kullanıcı temelli – bu model, kurumdaki çalışanların sayısını veya ÖKA’nın fiyatlandırmasına temel olarak ifade yazacak maksimum çalışan sayısını kullanır. Genellikle (örneğin; 10.000 ile 20.000 kullanıcı arasında) oturum sırası vardır. Kullanıcıları, sistem kapasite oturumlarına sahip bir fiyatlandırma modeli olarak düşünmemek gerekir. İkincisi, sistemi aşırı yük olmadan güvenle kullanabilen eş zamanlı kullanıcıların sayısıdır.
  • Kullanıcı tabanlı fiyatlandırma – “extranet” kullanıcıları ile birlikte sorunlara dönüşebilir. İş ortaklarının, müşterilerin ve şirket dışındaki diğer kişilerin (yani çalışanlar dışında) sistemi kullanması gerekiyorsa, bunların numaralarını doğru şekilde belirlemek karmaşık olabilir ve güvenilir olmayan tahminlere dayalı olması gerekebilir.
  • Analist tabanlı – bu model kullanıcı tabanlı bir varyasyon; aradaki fark, sisteme verilere bakması ya da bakımını yapması gereken analist sayısını, ifadeleri gönderebilecek çalışanların sayısından ziyade kullanmasıdır. Bu sistemler, her kullanıcı düzeyindeki sayılara göre, genellikle en azından sistem sahipleri ve yöneticiler (sistem ayrıcalıkları kümeleriyle ayırt edilir) dahil olmak üzere numaralara göre satılır. Normalde, çalışanlar sadece sisteme bir gönderme yapmadan ya da gönderilen verilere bakmadan (ham ifadeler ya da raporlar olarak), ancak verileri görüntüleyen çalışanlar bazen bu analistin denkleminin bir parçası olabilir. Analiz tabanlı fiyatlandırma modeli, ÖKA verilerine göre gösterge paneli sunabilir. Bu, ilerlemeleri hakkında basit geri bildirimler veya kişisel yer imi uygulamacıklarına (xAPI aracılığıyla kaydedilen içerikte öğrenenlerin yerleştirdiği yer belirteçleri) göz atma gibi karmaşık işlevleri içerebilir.
  • Kullanım tabanlı – bu model, kendisine gönderilen xAPI ifadelerinin sayısına dayanmaktadır. Bu model, yeni ürün sürümleri ve sezonluk değişiklikleri gibi durumlardan kaynaklanabilecek ÖKA kullanımının artmasında özellikle etkilidir. Belirli kısa süreler dışında sistemin çok az kullanıldığı durumlarda, koltuk temeline göre ödeme yapmak kullanılan süre için kullanım başına ödeme yapmaktan daha az ekonomik olabilir.Kullanım tabanlı modeller sağlayıcı çözümünü özellikle çekici kılabilir. Çünkü kuruluşunuzun maksimum yükleme zamanıyla baş etmesi gereken kapsamlı sunucuya, bant genişliğine ve destek kaynaklarına gereksinimi yoktur. Bu tedarikçinin sorumluluğundadır ve yalnızca kullanım potansiyeli yüksek olan (potansiyel olarak) kısa süre için ücretlendirilirsiniz.
  • Yetenek-tabanlı – Bu model koltuklara veya kullanıma değil, yetenek seviyelerine dayanmaktadır. Örneğin, temel seviye ürün herhangi bir analitik olmadan “saf” bir ÖKA olabilir. Orta kademe raporları ve dış iş zekası bütünleşiğini içerebilir. En yüksek düzey, tek oturum açma ve etkileşimli, gerçek zamanlı analizleri içerebilir. Bu fiyatlandırma modeli yukarıdakilerden herhangi biriyle birleştirilebilir.

Sahip olduğunuz veya sattığınız bir ÖYS ürününe ÖKA bütünleşenlerinin fiyatlandırma modelleri farklıdır. Bu model daha ziyade ÖYS’nizde çalışacak ÖKA’nın kurulumu aşamasında ödenecek uygulama ücretini kapsar. Bundan sonra, kullanıcı sayısına veya ÖKA’nın aldığı ifadelerin sayısına göre lisans ücreti alınır.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Öğrenme Kayıt Ambarı Seçimi Kılavuzu tarafından Açık Kitap bir Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş