Ek 1: Medya seçiminde ve kullanımında rehberlik edecek sorular

İlerleyen sayfalarda yer alan sorular, Tema 8 ile birlikte kullanılmalıdır. Bu sorular, yeni bir ders tasarlamak gibi günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz durumlara işaret etmektedir.

Her sorunun üzerinden tek tek giderek cevaplarınızı not almanızı tavsiye ediyorum. Verdiğiniz bir ders veya programda hangi medya türünün kullanılacağına yönelik bir seçimle karşı karşıya kaldığınızda, özellikle de ilk iki veya üç seferde sorulara oldukça sistematik bir şekilde yaklaşmanızı öneriyorum. Düşünmeniz için gereken süreyi de dikkate aldığımızda, birkaç gününüzü alacaktır. Tekrarlayan bu süreçte bazı soruların daha sonrayı beklemesi, bazılarının ise hemen cevaplanması gerekebilir. Muhtemelen tekrarlayan bir süreç olacaktır.

Tüm soruların üzerinden geçtikten sonra, dersinize veya programınıza hangi medya türünün veya teknolojinin en uygun olacağını düşünmeden önce kendinize bir-iki gün verin. Medya kullanımıyla ilgili düşüncelerinizi diğer öğretim elemanlarıyla veya bir öğretim tasarımcısıyla ya da medya tasarımcısıyla tartışın. Tema 8’de dersi tasarlamaya/geliştirmeye ve vermeye başladığınızda, kendinizi nihai kararlar almaya özgür bırakın ve gerektiğinde kitaba dönüp notlarınızı tekrar edin.

Sorularla iki veya üç kere çalıştıktan sonra, karar alırken daha az sistematik ve daha hızlı olacaksınız. Ancak öğretimde medya kullanımına dair karar alırken bu sorular ve sorulara verdiğiniz cevaplar artık hep aklınızda olacak…

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Dijital Çağda Öğretim 2. Baskı tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş