Yazar hakkında

OEBPS/images/image0001.jpg

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi Psikoloji bölümünden 1962 yılında lisans derecesi ile mezun oldum. 1962 yılında Londra Üniversitesi Goldsmiths Yüksekokulundan lisansüstü eğitim sertifikası aldıktan sonra Londra Üniversitesi Eğitim Fakültesinde (şimdi University College, Londra’nın bir parçası) eğitim yönetimi alanında doktora eğitimimi tamamladım.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, kırsaldaki küçük bir okulda yaşları 8 ile 11 arasında değişen 42 öğrenciden oluşan bir sınıfta öğretmenlik yaptım, ardından İngiltere’de büyük bir kent merkezindeki lisede özel ihtiyaçları olan öğrencilerle öğretmenliğe devam ettim. Sonrasında geniş ölçekli liselerin yönetimi ile ilgili ulusal bir araştırma projesinde çalışmak üzere bakanlık tarafından görevlendirildim.

Bu sözleşme 1969’da sona erdiğinde, 20 yıl geçirdiğim ve eğitim profesörü olduğum Birleşik Krallık’ta yeni oluşturulan Açık Üniversite’ye 20’nci personel olarak atandım, bu süre zarfında öncelikle BBC tarafından Açık Üniversite için geliştirilen radyo ve televizyon programlarının sonra da Açık Üniversite tarafından benimsenen diğer yeni medyanın öğrenme etkililiğini değerlendirdim. Bu dönemde, aynı zamanda, sosyal bilimler ve teknoloji alanında ders yazarlığı ve eğitmenlik yaptım

1989’un sonunda Kanada’ya taşındım ve British Columbia eyaletinde Açık Öğrenme Kurumunda Stratejik Planlama İcra Direktörü olarak beş yıl çalıştım. Daha sonra British Columbia Üniversitesi Uzaktan Eğitim ve Teknoloji Direktörü olarak görev yaptım. Bu görevim süresince üniversitenin ilk çevrim içi derslerini tasarladım, geliştirdim ve yürüttüm. 2003 yılında British Columbia Üniversitesinden zorunlu olarak emekli oldum ve kendi danışmanlık şirketimi kurarak yükseköğretim kurumlarına ve devlet kuruluşlarında uzaktan ve harmanlanmış öğrenme stratejileri konusunda danışmanlık hizmeti vermeye başladım. Kanada, ABD ve Avrupa’da 50’den fazla yükseköğretim kurumuyla çalıştım. Dünya Bankası, UNESCO ve OECD destekli projelerde yer aldım.

2014 yılında, bu kitabı yazmak için emekli olmaya karar verdim. (Bu emeklilik uzun sürmedi.) Eğitim teknolojisi, çevrim içi ve uzaktan öğrenme konularında kitabım bazıları Fransızca, İspanyolca, Çince, Korece, Arapça ve Sırpça-Hırvatça’ya çevrilen 11 kitabım daha var.

Portekiz Açık Üniversitesi, Katalonya Açık Üniversitesi, Hong Kong Açık Üniversitesi, Athabasca Üniversitesi ve Laurentian Üniversitesiteleri tarafından fahri doktorluk unvanlarıyla ödüllendirildim.

Özel uçak pilotluk lisansına sahibim , Cessna 172 ile Kanada’nın bir ucundan diğer ucuna uçmayı başardım. Evliyim, hepsi İngiltere’de yaşayan iki oğlum ve dört torunum var.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Dijital Çağda Öğretim 2. Baskı tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş