Dijital eğitim perspektifinden bir inceleme: Dijital Eğitim Stratejileri, Ryerson Üniversitesi

Leonora Zefi ve Dijital Eğitim Stratejileri ekibi, G. Raymond Chang Sürekli Eğitim Okulu, Ryerson Üniversitesi, Toronto, Ontario, Kanada

Eğitim teknolojilerini öğretim teknolojisini öğretim aracı olarak kullanmaya desteklemeye adanmış bir ekip olarak Tony Bates’un en son çalışması olan Dijital Çağda Öğretim adlı ortak derlememiz, yükseköğretimdeki pedagojik değişimi desteklemenin pratik gerçeklerine demir attı. Konuyla ilgili on iki metin de dâhil olmak üzere, gelişen bilgi tabanına ve eğitim teknolojisi konusundaki söylemlere yıllarca süren katkılardan sonra, Bates şimdi dünya çapındaki eğitimcilere, şaşırtıcı derecede şaşırtıcı bir şekilde ilerlemek için bir kaynak hediye etti. Bu kitap birçok bakımdan bir modeldir. Açık formatta yayınlanmaktadır – biraz tartışılırsa, günümüzde araştırma ve eğitim alan herkesin kendilerini tanıması gereken bilgi yayma şekli giderek artan bir şekilde benimsenmiştir.

Bates (2014) kitabı, “teknolojiden giderek daha fazla etkilenen öğrenme ortamlarında öğrencilerin başarısı için gereken“ düşünme ve bilgiyi ”geliştirmeye yardımcı olan eğitmenleri desteklemek için“ koç ”olarak sunmaktadır (s. 1). Çalışma, eğitmenlerin ve eğitim yöneticilerinin öğretim tasarımı ve karar verme becerilerini güçlendirmeye yardımcı olmak için çeşitlendirilmiş ve gerçekçi bir eğitim rejimi sunma derecesine kadar bu koçluk analojisine dayanır; bununla birlikte teknolojinin gelişmiş öğretiminin eserleri ve içeriğinin stratejik olarak düzenlenmesi ve en iyi destek öğrenenlere sunulması gerektiği gibi Bates’un fikirleri ve yorumları da izleyicilere yararlarını optimize etmek için daha fazla organizasyon ve açıklama gerektirir.

Bates “yerine, bilginin pasif iletim daha öğrenme etkin kolaylaştırma konuşma” yürüyen bir Dijital çağda Öğretme en büyük güçlerinden biridir. Bates, en başından beri, seçtiği konuların ve belirtilen hedeflerin neden önemli olduğunu ve hedef kitlesinin mesleki uygulamasında nasıl anlamlı bir fark yaratacağını açıklar. Kendi çalışma ve gözlemlerini destekleyen, okuyucuların rehberlik, kaynaklar ve web bağlantıları sayesinde çok değerli, ek kaynaklar için. Skeç benzeri senaryolar, pratik gerçek dünyadan örnekler ve çeşitli yükseköğretim kurumlarından örnek olaylarla teorileri ve kavramları canlandırıyor. Bates, herhangi bir iyi kolaylaştırıcı gibi metin ve videolar, fotoğraflar, diyagramlar ve resimler gibi zengin ortamlar da dâhil olmak üzere çeşitli formatlarda içerik sunar. Öğrenme faaliyetleri ve yansıtıcı sorular okuyucular hemen kendi iş ve bağlam kendi Bates’in fikirleri uygulamak için motive etmek. Bunun gibi kitap öğrenme ve öğretme şekilleri için etkin pedagoji muazzam bir kanıttır.

Dijital Çağda Öğretimin 6-8temaları okuyucuya eğitim teknolojisi ve yeni medya dünyasında rehberlik etmektedir. Derslerini geliştirmek için farklı medyaları araştırmak isteyen eğitmenler ve kurs tasarımcıları bu temaları mutlaka okumalıdır. Bates daha önce yayınlanmış olan SECTIONS modelini medyanın öğretimde ne zaman, nasıl ve neden kullanılacağı ve gerçekçi bir şekilde aktarması için bir çerçeve olarak sunar ve bu modelin uygulanmasında yaşanabilecek komplikasyonları da gerçekçi bir şekilde iletir. Bu bölümler kapsamlı olmakla birlikte karar vermede çeşitli pratik destekler sağlamakla birlikte, kitap mobil teknolojilerin medya seçimi ve erişilebilirlik için uyumluluk gereksinimleri üzerindeki etkilerinin ek olarak incelenmesinden faydalanacaktır.

Bates’in açık ve şeffaf bir yazma sürecinin stratejik seçiminin, kitap düzenleme ve açıklığa yönelik bazı zorlukları arttırdığı olabilir. Resmî lansmanından önce, kitap Bates’in meslektaşları arasında ve blog aracılığıyla daha geniş bir profesyonel topluluk arasında geri bildirim için dağıtılmıştır. Bu istişarelerden çıkan yorum türü, inkar edilemez derecede değerli olsa da genellikle ticari yayıncılığa eşlik eden ustalıklı, profesyonel düzenlemenin yerini alamaz. Örneğin, Tema 1-4’teki teori ve yöntemlerin öğretilmesinde sağlam bir teorik ve pratik temel oluşturduktan sonra Bates, KAÇD’lerin kaçınılmaz ve tartışmalı konusunu inceleyen tam ve uzun bir bölüm sunmaktadır (Tema 5). Bu kitabın, alan üzerindeki geniş kapsamlı erişim ve etkisi göz önüne alındığında, bu eğilimi onaylaması ve incelemesi gerektiğine dair hiçbir soru yoktur (ve Bates diğer bölümlerinin çoğunda bunu yapar); bununla birlikte kitapta ilgili olduğu durumlarda Tema 5’teki bazı önemli mesajlarının yeniden dağıtılması durumunda kitabın akışı iyi bir şekilde yerine getirilecektir. Benzer şekilde, ders verme biçimlerini ele alan Tema 9, daha önce kitapta yerleştirildiği takdirde, yani öğretim yöntemleriyle ilgili bölümlere bitişik olarak daha etkin bir şekilde bütünleşebilir (Tema 3 ve 4). Ek olarak kitabın çok yararlı bir özelliği olan “Anahtar Alıştırmalar” bölümü, her bir bölümün başında ve sonunda verilmiştir. Bu bölümün yalnızca bir örneğini sunmak, her bölümün sonunda, içeriği düzene sokmaya yardımcı olabilir. Bu gibi sıralama ve tekrarlama sorunlarını ele almak, Bates mesajının genel etkisini artıracaktır.

Kitabın bazı önemli noktalarını ve dezavantajlarını belirledikten sonra, gerçek şu ki Bates, tekil bilgi bolluğunu ilgi çekici ve erişilebilir bir şekilde paylaştı. Daha önceki yayınlarına aşina olmayabilir. Okurlar, eğitim teknolojisi alanında göz önünde bulundurulması gereken önemli konular ile hızlanırken, geçmiş çalışmalarının sadık takipçileri Bates’un alanın mevcut durumunu analiz etmesini faydalı bulacaktır ve her zamanki gibi pratik. Sonuç olarak kitabın açık biçimi nedeniyle okuyucular, kendi öğrenme ihtiyaçlarına, mesleki tarzlarına ve öğretim bağlamlarına en uygun olanı alabilirler. Aslında, Bates Giriş bölümünde kitabın kullanılabileceği birçok yol olduğunu belirtir. Bates, kitabı “devam etmekte olan bir çalışma” olarak kabul ettiğinden, materyallerinin düzenlenmesi ve sıralanmasına bir miktar dikkat edilmesi, okuyucuların çalışmanın her birinden eşit değer kazanmasına yardımcı olacaktır.

Birinin hayatındaki çalışmalarına yönelik gerçek tutkunun bir işareti, alanın ilerleyişine ve evrimine olan başarısız bir bağlılıktır. Tony Bates, bu tutkunun en seçkin bir örneğidir ve bu kitabı bu kitap boyunca ve sürekli gelişimine adanmışlığı ile göstermektedir.

Alınan: 26 Haziran 2015

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Dijital Çağda Öğretim 2. Baskı tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş