Senaryo E: ETEC 522: e-Öğrenme maceraları

OEBPS/images/image0054.png

Şekil 4 E Görsel: Harper Adams Üniversitesi

Mike: Hey, George, Allison’la Rav’e UBC’den aldığın şu acayip dersten bahsetsene..

George: Hey, merhabalar. Evet bayağı güzel bir ders, daha önce aldıklarımdan oldukça farklı..

Rav.: Neyle ilgili?

George: Bir teknoloji şirketi nasıl kurulur onu anlatıyor.

Allison: İyi de, senin eğitim alanında yüksek lisans yaptığını sanıyordum.

George: Evet, eğitim alanındayım. Bu ders, yeni teknolojilerin eğitimde nasıl kullanılabileceğini ve bu teknolojilerden birini temel alarak nasıl bir iş kurulabileceğini inceliyor.

Mike: Gerçekten mi George? Sahip olduğun bütün o sosyalist ilkelere, kamu eğitiminin önemine falan ne oldu peki? Bunların hepsini bir kenara atıp şişko bir kapitalist mi olacaksın bundan sonra?

George: Hayır hayır, öyle değil… Bu ders, teknolojinin okullarda veya üniversitelerde daha iyi nasıl kullanılacağı konusunda kafa yormamızı sağlıyor.

Mike: Ve dediğine göre bunun üzerinden nasıl para kazanılacağını…

Rav.: Mike kapa çeneni. George, biliyorsun ben de işletme okuyorum. 13 hafta içinde iş kurmayı öğreneceğini mi söylüyorsun bana yani? Bırak Allah aşkına!

George: Aslında daha çok girişimci olmakla ilgili. Risk almak ve farklı şeyler denemekle.

Mike.: Başkalarının parasıyla!

George: Gerçekten dersle ilgili bir şeyler mi öğrenmek istiyorsun yoksa benle uğraşmak mı Mike?

Allison: Evet Mike, sus lütfen. Peki, sen bir teknoloji seçtin mi George?

George: Hemen hemen. Dersin büyük kısmında, eğitimde uygulanabilecek yeni teknolojileri araştırıyor ve inceliyoruz. Bir teknoloji bulmamız, onunla ilgili araştırma yapmamız, o teknolojinin eğitimde nasıl kullanılabileceğine dair bir plan yapmamız ve sonra da o teknolojiyi merkeze alan bir işi nasıl tasarlayacağımız üzerine düşünmemiz gerekiyor. Ancak aslında bence dersin asıl amacı, teknolojinin öğrenme ve öğretmeyi nasıl değiştirdiği veya nasıl geliştirdiği üzerinde düşünmemizi sağlamak…

Rav.: Eee, sen hangi teknolojiyi seçtin?

George: Çok hızlı gidiyorsun. Önce acemi birliği var. Birinde eğitim teknolojisi piyasasını inceliyoruz, diğerinde ise girişimciliği… Girişimci olmak için neler gerekir? Mike, niçin gülüyorsun?

Mike: Seni acemi birliğinde hayal ettim de bir an, kamuflaj üniformasının içinde, ateş altında yerde sürünerek ilerlemeye çalışırken, elinde bir kitapla…

George: Öyle acemi birliği değil yahu. Bu ders tamamen uzaktan veriliyor. Eğitmenimiz birkaç teknolojiden bahsederek bizi yönlendiriyor ancak zaman içinde sürekli olarak yeni teknolojiler geldiği için neyi araştıracağımız konusunda kendi kararımızı kendimiz vermemiz isteniyor. Ve sınıfta herkes birbirine yardım ediyor. Şu ana kadar 50 ürün ve hizmetten daha fazlasına bakmış olmalıyım ve hepimiz inceleme sonuçlarını paylaşıyoruz. Ama bir an önce kararımı versem iyi olur çünkü not alabilmek için bir Youtube asansör konuşması yapmam gerek.

Rav.: Asansör nesi?

George:Bu ürünlerin çoğuna bakarsanız işi övücü, kısa bir Youtube videosu var. Sekiz dakikadan az bir sürede seçtiğim teknoloji için düzenlemeleri yapmam gerekiyor. Dönem notumun %25’ini bu sunumdan alacağım.

Allison: Vay, hiç kolay değil.

George: Aslında birbirimize sürekli yardım ediyoruz. Bir ön çekim yapıyoruz, sonra herkes o çekimle ilgili görüş ve eleştirilerini söylüyor. Sonra da nihai videoyu oluşturma için birkaç günümüz daha oluyor.

Allison: Başka nereden not alıyorsun peki?

George: Dönem notumun %25’ini, disleksisi olan öğrencilere yardım etmek için geliştirilen Dybuster isimli bir ürünü incelediğim ödevden aldım. Temel olarak ürünün güçlü ve zayıf yönlerine ve ticari uygulanabilirliğine baktım. Yine notumun %25’lik diğer bir kısmını oluşturan ikinci ödevimde belirli bir ürün veya hizmet için bir uygulama geliştirmek zorunda kaldık. Ben, özel bir ürün için bir öğretim modülü geliştirdim. Bunu yapmak için dört kişi ekip olarak çalıştık. Ücretsiz kullanıma açık hazır bir çevrim içi benzetim aracını kullanarak, kimyasal reaksiyonu gösteren kısa bir öğretim modülü tasarladık. Son %25’lik notumu da tartışmalara ve ders etkinliklerine sağladığım kendi katkılarımı değerlendirerek alacağım.

Rav.: Nasıl yani, kendine mi not vereceksin?

George: Tam olarak değil. Derse yaptığım katkılardan en iyilerini bir portfolyo hâline getirip eğitmene vereceğim. O da yaptığım katkıların niteliğine bakarak bana not verecek.

Allison: Anlamadığım bir şey var yalnız: öğretim programınız ne? Hangi ders kitaplarını takip ediyorsunuz? Ne bilmek zorundasınız?

George: Söylediğim gibi iki tane acemi birliği dediğimiz çalışma var ama öğretim programını biz öğrenciler oluşturuyoruz. Dersin ilk haftasında eğitmen bizden gelişmekte olan teknolojileri inceleyip eğitimle ilgili olabilecekleri belirlememizi istiyor. Sonrasında çalışma gruplarının temelini oluşturacak sekiz teknoloji belirliyoruz. Yalnızca internet üzerinden farklı ürün ve programları araştırıp inceleyerek bile çok şey öğrendim. Karar verirken düşünmek ve kararlarımızı gerekçelendirmek zorundayız. Seçtiğimiz ürün veya teknolojiler nasıl bir eğitim felsefesine işaret ediyorlar? Bir ürün veya teknolojiyi desteklediğimde veya reddettiğimde hangi ölçütleri kullanıyorum? Seçtiğim araç sürdürülebilir bir şey mi? (Örneğin şirket iflas etmişse ve artık o teknolojiyi desteklemiyor diye iyi bir öğretim materyalini göz ardı etmek zorunda olmayı istemeyebilirsin). Aslında bu derste teknoloji hakkında farklı düşünmeyi öğreniyorum. Eskiden, farklı bir şekilde öğretmeyi düşünmezdim. Yalnızca kendi işimi ve hayatımı kolaylaştıracak teknolojiler bulmaya çalışırdım. Ama bu ders, gerçekten farklı olanaklar olduğunu gösterdi bana… Şu anda çalıştığım okulda gerçekten bir değişim yaratıp, öğrencilerimi ve öğretmen arkadaşlarımı dijital çağa taşıyabileceğimi hissediyorum.

Allison (iç çekerek): Sanırım lisans dersiyle yüksek lisans dersi arasındaki fark bu… Eğitim hakkında bilgi sahibi olmasan bunu yapamazdın öyle değil mi?

George: Aslına bakarsan çok emin değilim. Pek çok girişimcinin öğretim araçları geliştirmesini engellemiyor gibi görünüyor!

Mike: George, kusura bakma.. Zengin bir kapitalist olmanı bekleyemeyeceğim. Hadi bize bir kahve ısmarla.

Senaryo, University of British Columbia’nın Eğitim Teknolojisi Yüksek Lisans Programı ’nda yer alan bir ders temel alınarak hazırlanmıştır.

Dersin eğitmenleri David Vogt ve David Porter, dersin öğretim tasarımcısı ise Jeff Miller’dır.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Dijital Çağda Öğretim 2. Baskı tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş