4.1 Çevrim içi öğrenme ve öğretme yöntemleri

Çevrim içi öğrenme, hem sınıf / kampüs temelli öğretimi giderek daha fazla etkilemektedir ancak daha da önemlisi öğretim ve öğrenim için yeni modellere veya tasarımlara yol açmaktadır.

Film endüstrisi işe ilk başladığında, üretilen filmler daha önce sahnelerde sergilenen müzikal ve vodvillerin sinema ekranına aktarılmış hâllerinden ibaretti. Ardından D.W. Griffith’in o zamanlar sinemaya özgü panoramik uzun çekimler, kaydırma çekimleri, gerçekçi savaş sahneleri ve şimdi özel efektler olarak bilinen teknikleri tanıttığı ‘Bir Ulusun Doğuşu’, film tasarımını dönüştürmüştür.

Günümüzde çevrim içi öğrenmeyle ilgili de benzer bir gelişme yaşanıyor. Başlangıçta iki temel etki vardı: Sınıf öğretiminden gelen tasarım modelleri ve basılı kaynaklar veya çoklu ortam destekli uzaktan eğitimden miras kalan tasarım modelleri. Zaman geçtikçe, çevrim içi öğrenmenin kendine özgü özelliklerini kullanan yeni tasarımlar ortaya çıkmaya başladı.

Öğretimi çevrim içi ortama taşıdığımızda yaptığımız şey, aslında, öğrenme ortamını değiştirmektir. Dolayısıyla bu kısıma kadar öğretim yöntemleriyle ilgili konuşmakta iken, artık öğretim yönteminin bilinçli olarak öğrenme ortamlarına uyarlandığı tasarım modellerinden bahsedeceğiz.

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Dijital Çağda Öğretim 2. Baskı tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş