4 12.2 Dijital çağda öğretim kalitesinin dokuz adımı

OEBPS/images/image0152.jpg

Şekil 12.2.1 Basamak taşları, Dovedale, İngiltere Görsel: Tony Bates

Bir önceki bölümde, çevrim içi olarak da ulaşabileceğimiz birçok faydalı kalite güvence standartları, kuruluşları ve araştırmaları olduğundan bahsetmiştim. Bu kısımda, bunları tekrarlamak yerine bu tip standartları uygulamak için birkaç pratik adım önerisinde bulunacağım.

12.2.1 Kaliteyi sağlamak için ADDIE modelini kullanmaya alternatif

Bu önerilerde bulunurken, bir programın onaylanması için gerekli tüm standart süreçlerin kurumlar tarafından uygulandığını varsayacağım. Yine de yeni bir harmanlanmış veya çevrim içi kurs veya program teklifini vermeden önce aşağıda kısaca bahsettiğim dokuz adımın dikkate alınması düşünülebilir. Bu dokuz adım, var olan bir dersin yeniden tasarlanmasında da kullanılabilir.

Tamamen çevrim içi bir dersi geliştirmek için kullanılacak ‘standart’ kalite çalışması, ders tasarımı için ADDIE ya da Türkçe kısaltmasıyla ATGUD modelinde olduğu gibi bir sistem yaklaşımı benimsemek olacaktır (bk. Bölüm 4.3). Puzziferro ve Shelton (2008), bununla ilgili mükemmel bir örnek sunuyor.

Bununla birlikte değişken, belirsiz ve kaotik bir çağ olan dijital çağda sistem yaklaşımının sınırlılıkları olduğundan da bahsetmiştim (bk. Bölüm 4.7). Her durumda, yalnızca çevrim içi dersler için değil yüz yüze ve harmanlanmış ders ve programlar için de işe yarayacak bir sürece ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla kaliteli bir ders tasarımı için sistematik ama daha esnek bir yaklaşım izlemeyi amaçlıyorum. Bu yaklaşım, birçok farklı ders verme biçimini de kapsayacak genişlikte olmalı. `Standart’ sistem yaklaşımı modeliyle farkını anlamanız için şunu söyleyebilirim: ATGUD modeli, 6. Adım’a kadar devreye girmiyor bile.

Bu yaklaşım, birçok farklı ders verme biçimini de kapsayacak genişlikte olmalı… Dahası, yalnızca dersin öğretimine bakmak da yeterli olmayacaktır (bk. Bölüm 6 ). Büyük olasılıkla art arda değil birbirlerine paralel olarak geliştirilecek dokuz adımdan oluşan bir kalite çerçevesi ortaya koyacağım. Paralel olarak geliştirilebilecek olsalar da sıralamanın arkasında bir mantık var elbette…

1. Adım: Nasıl öğretmek istediğinize karar verin

2. Adım: Ders verme biçimine karar verin

3. Adım: Bir ekiple çalışın

4. Adım: Varolan kaynakları kullanın

5. Adım: Teknolojiyi öğrenin

6. Adım: Uygun öğrenme amaçlarını belirleyin

7. Adım: Ders yapısını ve öğrenme etkinliklerini tasarlayın

8. Adım: İletişim, iletişim, iletişim: İletişim kurun

9. Adım: Değerlendirin ve yenilenin

Bu adımların her biri, kitabın önceki bölümlerinde gördüğünüz materyaller üzerine yapılandırılacaktır. Gerçekten de, bu etkinlikleri kapsamlı bir şekilde yaptıysanız dokuz adımın her birinde çalışırken sorulan soruları cevaplayabilirsiniz.

Kaynakça

Puzziferro, M., & Shelton, K. (2008). A model for developing high-quality online courses: Integrating a systems approach with learning theory Journal of Asynchronous Learning Networks, Vol. 12, Nos. 3-4

Lisans

 Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License için ikon

Aksi belirtilmedikçe, Dijital Çağda Öğretim 2. Baskı tarafından Açık Mektep bir Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License altında lisanslanmıştır.

Bu Kitabı Paylaş